Godt nyt for pendlere på DjurslandVejdirektoratet er i fuld gang med projekteringen af ombygningerne på motortrafikvejen på Djursland og er klar til at gå i gang med vejarbejdet i foråret 2016. (Foto: Vejdirektoratet)

Godt nyt for pendlere på Djursland

I slutningen af 2016 bliver Vejdirektoratet færdig med ombygningen af motortrafikvejen i forlængelse af Djurslandmotorvejen. Projekteringen er i fuld gang

På en 3,4 km lang strækning mellem Løgten og Bale bliver den nuværende motortrafikvej mod Djursland nu opgraderet, så der bl.a. bliver bedre mulighed for at overhale.

Motortrafikvejen har i dag kun et spor i hver retning, men nu ombygger Vejdirektoratet vejen til en 2+1 vej, så der bliver ét spor i den ene retning og to spor i den anden retning i skiftevis den ene og den anden side af vejen.

Tilslutningsanlæg 15 ved Løgten bygges desuden om for at gøre det lettere for trafikanterne at komme til og fra motorvejen og motortrafikvejen.I det vestlige kryds bygger Vejdirektoratet en ekstra vejbane til trafikanter fra Kirkeholtvej, der skal på motorvejen mod Aarhus. I det østlige kryds kommer der en lysregulering.

- Det giver den mest hensigtsmæssige trafikafvikling. Tilslutningsanlægget er stærkt belastet af trafik, og jeg er glad for, at vi nu får gjort noget, der kan modvirke flaskehalsproblemerne i myldretiden, siger Shahriar Honar, der er Vejdirektoratets projektleder på sagen.

Vejarbejde i en del af 2016
Vejdirektoratet er i fuld gang med projekteringen af ombygningerne, og er klar til at gå i gang med vejarbejdet i foråret 2016.

Allerede nu er Vejdirektoratets landmålere i gang med at lave præcise opmålinger, og biologerne skal i gang med at tjekke, om der er fredede markfirben på skråningerne langs motortrafikvejen.

Mens vejarbejdet på motortrafikvejen står på, kan der blive gener for trafikanterne i form af omkørsler og ventetider.

- Vi forsøger at minimere de gener, trafikomlægningerne giver for trafikanterne og for beboerne i byerne, og håber, de vil være forsigtige og tålmodige i trafikken. Vi vil selvfølgelig gøre vores til, at arbejdsperioden bliver så kort som muligt, siger Shahriar Honar.

-cmn

12/8 2015