Historisk varemærke forlænger livetMichael Duus vil sammen med G. Funders nuværende direktør, Carsten Filsø, fremover vil stå i spidsen for virksomheden.

Historisk varemærke forlænger livet

Sam Partner opkøber G. Funder, der i over 100 år har fremstillet tov, børster og koste. Modernisering af sortimentet skal bringe de hæderkronede varer tilbage på hylderne

Den gamle Vejlevirksomhed G. Funder begyndte produktionen af reb med hånd- og hestekraft helt tilbage i 1901, og virksomheden tilbyder stadig i dag et bredt udvalg af tovværk, liner, børster, koste og pensler.

Nu er det familieejede selskab blevet opkøbt af handelsvirksomheden Sam Partner A/S i Kolding, der er stærkt repræsenteret i de segmenter, hvor G. Funder over årene har tabt terræn.

Michael Duus, stifter og direktør i Sam Partner ser frem til at bringe de hæderkronede varer tilbage på hylderne i super- og byggemarkeder over hele Europa. Michael Duus vil sammen med G. Funders nuværende direktør, Carsten Filsø, fremover vil stå i spidsen for virksomheden.

Flere opkøb i vente
I storhedstiden havde G. Funder over 150 ansatte på fabrikken i Vejle. De ni tilbageværende medarbejdere bliver nu en del af Sam Partner organisation og bringer dermed det totale antal ansatte op i nærheden af 50. Michael Duus regner med, at han snart kan sige velkommen til yderligere medarbejdere.

Sam Partner er etableret i 2001.Virksomheden handler med nonfoodvarer fra Fjernøsten og Europa, og kunderne tæller en lang række super- og byggemarkedskæder i ind- og udland. Det netop offentliggjorte 2014-regnskab vidner om en solid drift med økonomisk frirum til investeringer, og Michael Duus er åben over for yderligere opkøb.

– Lige nu skal vi fokusere 100 procent på at sætte G. Funder på skinner. Det er vores altoverskyggende mål for i år. Men når det er sagt, er jeg ret sikker på, at denne erhvervelse ikke bliver den sidste. Der er mange interessante virksomheder, der matcher vores organisation og kundebase, så fremtiden kommer helt sikkert til at byde på flere strategiske opkøb, forudser Michael Duus.

-cmn

6/5 2015