I fremtiden bygges højhusene af træ

I fremtiden bygges højhusene af træ

Dansk projektgruppe kortlægger fordele, ulemper og løsninger, når det gælder om at bruge træ til at bygge med i højden - håbet er, at projektet fører til opførelsen af Danmarks første træhøjhus

Træ er et let byggemateriale. Det er bæredygtigt, CO2-besparende og skaber et bedre indeklima. Og derfor skal vi bruge det til at bygge med – også i højden.

Det mener en dansk projektgruppe bestående af Teknologisk Institut, DTU, DBI, Rambøll og en række andre virksomheder, der sammen har sat sig for at undersøge de fordele og ulemper, der er forbundet med at bruge træ til at bygge i højden:

- Træ er primært smart af to årsager. Det er bæredygtigt, fordi det binder CO2, og så er det lettere end andre byggematerialer. De to ting tilsammen gør det ekstremt interessant for et moderne samfund at bruge træ til at bygge i højden, forklarer senioringeniør i Rambøll, Finn Larsen, som er en af erhvervspartnerne i projektet.

Når vægten på træ er vigtig, skyldes det hovedsageligt to ting:

Den lette vægt øger mulighederne for at bygge ekstra etager oven på eksisterende huse, hvor fundamentet ikke er stærkt nok til at bære etagemeter bygget i beton eller mursten, men derimod godt kan holde til en konstruktion i træ. Samtidig er det lette byggemateriale ideelt at bruge til letvægtsbyggerier i belastningsfølsomme områder; for eksempel over et metrobyggeri.

Danske byer kan også vokse i højden
Mens urbane områder verden over vokser i både bredden og højden, har danske byer hidtil haft en tendens til kun at udvide sig i bredden på grund af byggeregulativer, der begrænser bygningshøjder og etageantal.

Dog ønsker mange danskere at bosætte sig i allerede eksisterende og velfungerende byområder, og myndighederne har de seneste år forholdt sig mere positivt til højder og etageantal, hvilket har gjort en fortætning af eksisterende boligområder mulig; for eksempel i boligområder, hvor der kun er bygget til tredje eller fjerde sal.

- Den udvikling kan være med til at fremme brugen af det bæredygtige træ i etagebyggeri i Danmark, eftersom letheden i materialet tilbyder helt andre muligheder, end vi har været vandt til med de tungere materialer, siger Finn Larsen.

Udlandet godt i gang med træhøjhuse
Uden for landets grænser er fleretagershuse i træ blevet populære. I London står Dalston Lane med i alt 121 lejligheder næsten færdigt og i Trondheim, Norge, er et ni-etagers højhus i massivt træ ved at blive opført.

Dalston Lane i London er bygget af krydslamineret træ (CLT) og udleder kun halvt så meget CO2, som hvis der var blevet brugt beton.

- mir

29/1 2016
  • Kan kontorbygninger fange CO2?

    Kan kontorbygninger fange CO2?

    byggeri ›En del af fremtidens CO2-fangst kan gemme sig i en teknologi, som allerede er installeret i bygningerne. Det er afsættet for et nyt demonstrationsprojekt i Aarhus, hvor verdens første kontor-anlæg for CO2-fangst sættes i drift
  • Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

    Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

    byggeri ›Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt
  • Kolding vil etablere nyt kvarter og promenade ved åen

    Kolding vil etablere nyt kvarter og promenade ved åen

    byggeri ›Riberdyb og Holmsminde i Kolding skal de kommende år forvandles til et aktivt, levende og grønt kvarter ved åen med etageboliger og eventuelt cafeer og erhverv. I første omgang udbydes Riberdyb samt en del af Holmsminde til salg
  • Plejeboliger i Galten skal afspejle det liv, beboerne kommer fra

    Plejeboliger i Galten skal afspejle det liv, beboerne kommer fra

    byggeri ›Vinderen af udbuddet af 60 plejeboliger og et fællesskabshus for hele lokalområdet er nu fundet. Byggeriet er på godt 7300 kvadratmeter og etableres i hjertet af Galten
  • Tossede barrierer for solceller fjernes

    Tossede barrierer for solceller fjernes

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
  • Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

    Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

    politik ›Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
  • København vil blæse EU-klimamål af banen

    København vil blæse EU-klimamål af banen

    byggeri ›Københavns Kommune vil inden for de næste år hæve energimærkningen på knap hver tredje af kommunens bygninger. Derudover skal CO2-aftrykket fra kommunens indkøb af byggematerialer sænkes