Intern rekruttering i Dansk ByggeriDen nye afdelingschef i Dansk Byggeri, Lasse Møller Vollesen er uddannet bygningsingeniør fra Aarhus Teknikum. (Foto: Ricky John Molloy)

Intern rekruttering i Dansk Byggeri

Dansk Byggeri henter ny afdelingschef i egne rækker. Lasse Møller Vollesen er ny afdelingschef i organisationens Erhvervs- og Brancheservice

52-årige Lasse Møller Vollesen er ny afdelingschef i Erhvervs- og Brancheservice i Dansk Bygger; en afdeling han har arbejdet i de sidste godt tre år. I forbindelse med et generationsskifte afløste han 1. marts Niels Nielsen, der har været chef for afdelingen i mere end ti år.

- Ændringen kommer ikke til at have betydning for den måde, vi griber tingene an på. Jeg vil videreføre det gode arbejde, der ydes i afdelingen, og som altid have fokus på at betjene medlemmerne og sørge for, at vi kan levere en service, som understøtter den udvikling, der er i bygge- og anlægsbranchen, siger Lasse Møller Vollesen.

Den nye afdelingschef er uddannet bygningsingeniør fra Aarhus Teknikum og var, inden han kom til Dansk Byggeri i 2013, ansat hos Hoffmann som marketingschef. Forinden det har han arbejdet med salg, strategi og forretningsudvikling hos MT Højgaard og NCC. Niels Nielsen, som han nu har afløst, tror, det er et godt udgangspunkt for det arbejde, der venter.

- Branchen er lige nu i rivende udvikling, da der i disse år stilles nye krav omkring energi, bæredygtighed og digitalisering. Her er det værdifuldt, at Lasse har flere års praktisk erfaring i branchen og derfor ved, hvordan virkeligheden er ude i virksomhederne. Samtidig tror jeg, hans store netværk vil komme ham til gavn, siger Niels Nielsen.

Generationsskiftet betyder dog ikke, at Niels Nielsen forlader Dansk Byggeri. Han fortsætter som branchedirektør for Danske Anlægsentreprenører samt i Erhvervs- og Brancheservices teamledelse, og vil fra 1. april overtage sekretariatsbetjeningen af Vejbygningssektionen.

Ændringen fører samtidig til, at Lasse Møller Vollesen overdrager opgaven som konsulent for Tagdækningssektionen til Anders Hjorth Jensen. Lasse Møller Vollesen vil dog fortsat betjene foreningen Danske Råstoffer og Råstofsektionen i Dansk Byggeri.

-cmn

3/3 2016
  • Kan kontorbygninger fange CO2?

    Kan kontorbygninger fange CO2?

    byggeri ›En del af fremtidens CO2-fangst kan gemme sig i en teknologi, som allerede er installeret i bygningerne. Det er afsættet for et nyt demonstrationsprojekt i Aarhus, hvor verdens første kontor-anlæg for CO2-fangst sættes i drift
  • Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

    Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

    byggeri ›Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt
  • Kolding vil etablere nyt kvarter og promenade ved åen

    Kolding vil etablere nyt kvarter og promenade ved åen

    byggeri ›Riberdyb og Holmsminde i Kolding skal de kommende år forvandles til et aktivt, levende og grønt kvarter ved åen med etageboliger og eventuelt cafeer og erhverv. I første omgang udbydes Riberdyb samt en del af Holmsminde til salg
  • Plejeboliger i Galten skal afspejle det liv, beboerne kommer fra

    Plejeboliger i Galten skal afspejle det liv, beboerne kommer fra

    byggeri ›Vinderen af udbuddet af 60 plejeboliger og et fællesskabshus for hele lokalområdet er nu fundet. Byggeriet er på godt 7300 kvadratmeter og etableres i hjertet af Galten
  • Tossede barrierer for solceller fjernes

    Tossede barrierer for solceller fjernes

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
  • Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

    Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

    politik ›Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
  • København vil blæse EU-klimamål af banen

    København vil blæse EU-klimamål af banen

    byggeri ›Københavns Kommune vil inden for de næste år hæve energimærkningen på knap hver tredje af kommunens bygninger. Derudover skal CO2-aftrykket fra kommunens indkøb af byggematerialer sænkes