Lund & Staun klar til bæredygtig renovering på Sødisbakke
Hos Lund & Staun ser man frem til byggestart på Bygning C på Region Nordjyllands botilbud i Mariager, Sødisbakke, som skal renoveres og DGNB-bronze-certificeres
Hos Lund & Staun ser man frem til byggestart på endnu et bæredygtigt projekt. Denne gang gælder det Bygning C på Region Nordjyllands botilbud i Mariager, Sødisbakke, som skal renoveres og DGNB-bronze-certificeres.De er i fuld gang med forberedelserne, inden byggearbejdet kan starte efter sommerferien. Foruden de 'traditionelle' ting som fx myndighedsprojektet handler det om at få overblik over dokumentationen til DGNB-certificeringen, ligesom projektet skydes i gang med en serie af workshops.
- Sødisbakke bliver på én gang mere af det, vi kender fra tidligere, og noget helt nyt. Vores første bæredygtige projekter var nybyggerier med bredere rammer for arbejdet med bæredygtigheden. Denne gang gælder det en renovering, så selvom det er DGNB-systemet, som vi kender det, vil der være forhold, vi ikke kan skrue på. På den måde forventer vi et byggeforløb, der både er udfordrende og meget lærerigt, siger salgsdirektør hos Lund & Staun, Henrik Staun
1600 m2
Ud over renoveringen, som strækker sig over 1600m2, omfatter opgaven to tilbygninger, som vil udvide bygning C med 400m2. Det færdige resultat vil både give forbedringer af boligerne samt fællesområder og personalefaciliteter. Lund & Staun udfører renoveringen i totalentreprise med et rådgiverteam bestående af Arkinord A/S og Rambøll A/S, og arbejdet forventes afsluttet til juni 2016.
Region Nordjylland ser frem til endnu et bæredygtigt projekt
Hos Region Nordjylland, som står bag en række DGNB-certificerede byggerier, er man glade for at kunne sætte endnu et bæredygtigt projekt i gang. Vagn Sørensen, som er bygherrerådgiver hos Region Nordjylland, fortæller:
- Region Nordjylland ser en stor gevinst for både regionens medarbejdere og for borgerne i lokalsamfundet. Foruden, at vi sikrer gode forhold for dem, der skal arbejde og færdes i bygningerne, giver vi vores bidrag til forbedringer af både miljø og klima.
-jhn