Millioner til ny daginstitution i Viborg
Byrådet har vedtaget placeringen af den kommende daginstitution i Virring og afsat penge til byggeriet
Nu er planerne for en ny daginstitution i Virring et skridt nærmere.
Byrådet i Viborg har vedtaget et såkaldt idéoplæg, der fortæller, hvor institutionen skal placeres og hvad der i grove træk skal bygges. Der er afsat 31,8 millioner til byggeriet, som kommer til at ligge i den østlige del af Virring.
I det nye dagtilbud bliver der plads til 100 børn fordelt på 20 vuggestuebørn og 80 børnehavebørn samt 26 voksne i alt fordelt på pædagogisk personale og øvrige medarbejdere.
Bygningen bliver opført fleksibelt, så der bliver mulighed for at ændre fordelingen mellem vuggestue- og børnehavebørn. Der skal være produktionskøkken til madordning.
Der er mulighed for at udvide dagtilbuddet, hvis der opstår yderligere kapacitetsbehov i spidsbelastningsperioder.
- Den nye institution imødekommer det kapacitetsbehov, som er opstået i Virring de seneste år. Det er dejligt, at der nu er afsat penge til at vi kan komme i gang med et nyt hus til de mindste, siger formand for Børne- og Ungdomsudvalget i Skanderborg Kommune, Trine Frengler (S).
Hun er opmærksom på, at der blandt borgere i Virring er bekymring, om den kommende daginstitution opfylder det behov, der er i Virring for dagtilbudspladser.
- Med de anvisningsregler, kommunen har på dagtilbudsområdet, samt de faldende børnetal i kommunen generelt er jeg ikke i tvivl om, at vi bygger det dagtilbud, der er brug for, siger Trine Frengler.
Og det bliver i naturskønne omgivelser, at småbørn ifølge planen til efteråret 2026 kan boltre sig.
I forbindelse med etablering af dagtilbuddet bliver der etableret stisystem fra byparken til dagtilbuddet.
Den kommende sti gør det let at komme til og fra børnehuset til fods og på cykel gennem byparken - og udenfor åbningstid, kan dagtilbuddets legeplads ved bakken byde sig til som en del af den grønne kiles rekreative landskab og byparken.
Det var et enigt byråd, der vedtog ideoplægget. Det samlede projektområde er cirka 18.500m2. Det omfatter areal til dagtilbud, parkering, reservation til midlertidig pavillon, og legeplads.
Byggeprojektet udbydes til hovedentreprise og det ventes, at første spadestik til den nye daginstitution i Virring sker i efteråret 2025 og kan tages i brug efterår 2026.
Dagtilbudsprojektet indeholder
Samlet areal på ca. 18.500 m2 med bygning, parkering og legeplads
Ca. 760 m2 bygning
20 p-pladser inkl. to handicap-pladser
20 pladser cykelparkering inkl. ladcykler
Pladsreservation til evt. midlertidig pavillon til etablering ved spidsbelastning.
-dc