Modulbyggeri bruger grøn energiMorten Bach (tv) og Torben Sloth (th), begge fra Temporent på taget af modulerne.

Modulbyggeri bruger grøn energi

Temporent har udviklet deres modulbyggeri, så de bæredygtige pavilloner nu kan fås med både solceller og varmepumper

For lidt mere end et halvt år siden fik Temporent en ordre på et nyt modulbyggeri for en større dansk medicinalvirksomhed.

Modulerne skulle bruges til kontorer i 8-10 år, og skulle derfor leve op til bygningsreglementet BR10 i forhold til opvarmning. Derudover var det et stort ønske for medicinalvirksomheden, at de fik den mest miljøvenlige løsning, der kunne lade sig gøre. Temporent allierede sig derfor med energiselskabet OK for at finde en fremtidssikret løsning.

- Vi er et firma, som lever af at tænke nyt og skabe langtidsholdbare løsninger. Vores kunder skal være 100 % sikre på, at den løsning, de køber i dag, også fungerer optimalt om 10 år. Derfor indgik vi i et samarbejde med energiselskabet OK om at levere varmepumper og solceller til vores specialdesignede moduler, siger regionschef i Temporent Torben Sloth.

Overgår energiklasse 2015
OK har installeret 108 solceller til det konkrete modelbyggeri, som tilsammen leverer mere end 22.000 kWh på et år. Derudover har man også monteret 4 varmepumper.

- Varmepumperne har en inde del og en ude del. De fungerer som en slags omvendt køleskab, hvor kompressoren i udedelen indsamler og lagrer den varme, der naturligt findes i luften. Herefter overføres varmen til inde delen, som opvarmer luften i modulerne. Varmepumpen fungerer uanset årstiden, for selvom der er frost udenfor, er stadig varme i luften, som varmepumpen kan udnytte, fortæller projektsalgschef Lars Mørcke fra energiselskabet OK.

Investeringen i solceller og varmepumper betyder, at modulerne kommer ned på et energiforbrug på 25,14 kWh pr. m2 om året. Dermed opfylder modulerne kravene til energiklasse 2015, og er kun en hårsbredde fra energiklasse 2020, hvor kravet er 25 kWh.

Grønt miljøeventyr
Erfaringerne med det første energiprojekt har været så gode, at samarbejdet mellem Temporent og OK kan blive begyndelsen til et nyt grønt miljøeventyr.

- Vores erfaringer med at bruge solceller og varmepumper er så positive, at vi kan sagtens forestille os at udbrede løsningen til også at omfatte vores eksisterende moduler. I Temporent lægger vi vægt på at skabe bæredygtige løsninger. Vi er allerede miljøcertificerede efter ISO 14001 standarden og arbejder hele tiden på at forbedre vores miljøprofil, siger projektleder i Temporent Morten Bach.

Tæt samarbejde med kunderne er hjørnestenen i Temporents forretning. Hvert modul tilpasses den enkelte kundes behov, hvad enten der er tale om et kontorbyggeri, en børnehave eller en skole. Kun to måneder efter ordren er givet, kan modulet stå klar til brug og bruges i alt fra et par måneder til flere år.

-cmn

22/9 2015