Navn til ny bro over Roskilde FjordDommerkomitéen bag navngivningen af den kommende nye bro over Roskilde Fjord syd for Frederiksshnd mødes igen snart, og et navn vil blive meldt ud i løbet af foråret. (Ill.: Vejdirektoratet)

Navn til ny bro over Roskilde Fjord

Dommerkomitéen, der skal udvælge navnet til den nye bro over Roskilde Fjord syd for Frederikssund, har netop holdt sit første møde. Navnet kan forventes meldt ud i løbet af foråret

Der har været stor interesse for at finde det helt rette navn til den kommende bro over Roskilde Fjord til aflastning af den stærkt trafikerede Kronprins Frederiks Bro i Frederikssund, der blev indviet tilbage i 1935.

Indtil videre har Vejdirektoratet modtaget over 600 navneforslag til den nye bro, der skal etableres over Roskilde Fjord syd for Frederikssund.

Derfor har Dommerkomitéen ikke kunnet træffe en endelig beslutning i dag om, hvilket navn der skal udpeges som navnet til den kommende bro.

-cmn

28/4 2015