Ny magasinbygning for kulturarven til 350 millioner

Ny magasinbygning for kulturarven til 350 millioner

Fællesmagasinet for Det Kgl. Bibliotek og Nationalmuseet kommer til at ligge i Frederikssund og skal opbevare arkiv- og biblioteksmaterialer samt kulturhistoriske genstande.

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Kulturminister Joy Mogensen har bedt Folketingets Finansudvalg om tilladelse til, at Slots- og Kulturstyrelsen igangsætter opførelse af et fællesmagasin til Det Kgl. Bibliotek og Nationalmuseet.

De samlede projektudgifter udgør 350,0 millioner kroner, og fællesmagasinet skal sikre optimale bevaringsbetingelser til opbevaring af arkiv- og biblioteksmateriale samt kulturhistoriske genstande.

Projektets formål er således primært at sikre en bedre bevaring af kulturarven og sker på baggrund af en udredning om kulturarvens bevaringstilstand fra 2003, der blandt andet medførte kritik fra Rigsrevisionen.

Etableringen af et fællesmagasin betyder, at institutionerne får adgang til samlet cirka 24.300 kvadratmeter, næsten 1000 fælere kvadratmeter end i dag.

Omvendt licitation
Slots- og Kulturstyrelsen har gennemført et EU-udbud - med omvendt licitation - om en totalentreprise til opførelse af fællesmagasinet.

På baggrund af de afgivne endelige tilbud har Slots- og Kulturstyrelsen udvalgt et vindende projekt, og der er indgået købsaftale med Frederikssund Kommune om erhvervelse af en byggegrund med et samlet areal på indtil 62.000 kvadratmeter.

- Det er Slots- og Kulturstyrelsens vurdering, at et samlet arealkøb på 62.000 kvadratmeter kan dække både udvidelsesbehovet for Det Kgl. Bibliotek og Nationalmuseet og for en eventuelt tredje institution. Fællesmagasinet forventes klar til indflytning i juni 2021, oplyser kulturministeren.

5/3 2021