Nyt OUH er godkendt i mindre formatNyt OUH får et samlet grundareal på 780.000 m2 og et bruttoetageareal på 224.000 m2. Projektøkonomi for byggeriet er 6,3 mia. kr. Projektet forventes færdig i 2022. (Ill.: OUH)

Nyt OUH er godkendt i mindre format

Med Regionsrådets godkendelse er de ydre rammer for det nye universitetshospital i Odense nu fastsat, og man kan begynde den endelig proces før spadestikket

Projektet Nyt OUH i Odense har nu passeret en stor milepæl med godkendelsen af dispositionsforslaget for Nyt OUH i regionsrådet.

Dispositionsforslaget fastslår fordelingen og placeringen af samtlige funktioner og rum i Nyt OUH. I løbet af processen har Region Syddanmark ønsket at reducere antallet af kvadratmeter, som ikke skal bruges til kliniske formål.

Og den nye plan betyder, at der bliver skåret 20.000 etagekvadratmeter til ikke-kliniske formål af byggeriet, samtidig har det givet plads til at få indpasset bl.a. fem ekstra operationsrum.

Følgeprojekter skyder frem
Regionspolitikerne glæder sig nu til, at der sker yderligere fremdrift i projektet.

- Nyt OUH projektet er blevet mere økonomisk robust, efter vi har reduceret spildarealet, så vi står på et mere stabilt grundlag. Der er ikke gået på kompromis med hverken intentionerne eller visionerne, og vi har endda kunne planlægge efter en større behandlingskapacitet.

- Fra nu af kommer projektet til at tage fart, og man kan allerede fornemme konturerne af fremtiden med de andre projekter, der skyder frem. Udvidelsen af Munkebjergvej, den ny forsker- og videnspark Cortex Park, letbanen og flytningen af motorvejstilkørslen, siger Karsten Uno Petersen (S), formand for Innovationsudvalget.

Mindsker spildareal
Nyt OUH har mindsket spildarealet ved at fortætte bygningsmassen og bygget til i højden.

Det har skabt forbedrede rammer for at udvide sygehuset, da man nu kommer til at forstyrre den fremtidige drift mindst muligt under ombygningen. Det har også gjort, at man kan parkere tættere på sygehuset.

- Sygehuse er i konstant ombygning. Sådan er det, når udviklingen inden for sundhedsvæsenet sker så hastigt. Derfor er det et væsentlig kriterium, at Nyt OUH projektet kan udvides og være så fleksibelt som muligt, både i forberedelse, men også efter det er færdiggjort. Overordnet set er det et forbedret projekt, end det vi indledte dispositionsforslaget med, siger Jens Elkjær, sundhedsdirektør i Region Syddanmark.

400 medarbejdere involveres
Næste fase er allerede indledt, og her er man godt i gang med bl.a. at planlægge brugerproces.

- I dispositionsforslagsfasen har vi fortsat det store brugerinddragelse med over fire hundrede medarbejdere involveret. Nu begynder næste fase, hvor medarbejdere skal tage konkret stilling til noget mere håndgribeligt end i de tidligere faser. Hvor skal sengene stå, hvordan skal kontoret indrettes osv.

- Vi glæder os til at sætte indhold på de ydre rammer i tæt samarbejde med det eksisterende OUH, siger projektdirektør for Nyt OUH, Peter Fosgrau.

-cmn

29/4 2015