Omsorgsboliger i tidligere skoleVed rejsegildet på de nye omsorgsboliger på Buddingevej var der tale til håndværkerne ved Lyngby-Taarbæks borgmester Sofia Osmani.

Omsorgsboliger i tidligere skole

Der blev i ugen op til Påske holdt rejsegilde på byggeriet ved den tidligere Lyngby Statsskole i strålende solskin. Buddingevejs nye omsorgsboliger er nu kommet under tag

Den majestætiske gamle skolebygning ved den tidligere Lyngby Statsskole, der er blevet fredet i sit ydre, får i den tidligere skolegård selskab af tre nye punkthuse, som nu er kommet under tag.

Lyngby-Taarbæk Kommune får hermed 40 nye omsorgsboliger til ældre medborgere. 26 boliger er indrettet i den gamle skolebygning og 14 i de nye punkthuse.

Det er Daurehøj Erhvervsbyg A/S fra Holbæk, der står for totalentreprisen, og det var med stolthed, at bestyrelsesformand Carlo Chow deltog i rejsegildet.

- Det er sådan en opgave, vi er rigtig glade for at have vundet, en speciel opgave med store udfordringer, fordi vi både har den fredede bygning og naboer tæt på, som der skal tages hensyn til under byggeriet, fortæller Carlo Chow.

Indflytningsklar til november
Da Daurehøj Erhvervsbyg vandt opgaven, var det ikke på prisen alene, men på det bedste forslag til udførelsen.

I samarbejde med arkitektfirmaet Kullegaard A/S, foreslog man at tilføje en kælder til teknik og opbevaring, så der kunne skæres en etage af højden på de nye huse. Hermed får beboerne i skolebygningen bedre lysindfald, og der blev i de nye huse mulighed for at indrette stuelejligheder med udgang til det fri.

Ved rejsegildet takkede borgmester Sofia Osmani håndværkerne og fortalte, at de ældre skal visiteres, men ikke behøver være syge for at kunne gøre sig håb om en af boligerne, der vil stå klar til november.


Midt i området bliver der en stor afskærmet have med stisystemer og opholdsarealer med bænke og vandkunst. (Grafik: Kullegaard A/S)

Egen vinduesproduktion
Ud over aktiviteten på den travle byggeplads i Lyngby, kan Daurehøj Erhvervsbyg A/S også glæde sig over, at der er blevet travlhed i virksomhedens eget maskinsnedkeri i Grevinge.

Her er arbejde til mange mand i de kommende måneder, hvor der skal produceres nye vinduer og døre til hovedbygningen.

- De smukke småsprossede vinduer er så karakteristiske for den fredede skolebygning, så de nye vinduer skal naturligvis laves som rigtigt håndværk med kitfals og forsatsrammer, fortæller Carlo Chow.

-cmn

21/3 2016
  • Kan kontorbygninger fange CO2?

    Kan kontorbygninger fange CO2?

    byggeri ›En del af fremtidens CO2-fangst kan gemme sig i en teknologi, som allerede er installeret i bygningerne. Det er afsættet for et nyt demonstrationsprojekt i Aarhus, hvor verdens første kontor-anlæg for CO2-fangst sættes i drift
  • Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

    Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

    byggeri ›Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt
  • Kolding vil etablere nyt kvarter og promenade ved åen

    Kolding vil etablere nyt kvarter og promenade ved åen

    byggeri ›Riberdyb og Holmsminde i Kolding skal de kommende år forvandles til et aktivt, levende og grønt kvarter ved åen med etageboliger og eventuelt cafeer og erhverv. I første omgang udbydes Riberdyb samt en del af Holmsminde til salg
  • Plejeboliger i Galten skal afspejle det liv, beboerne kommer fra

    Plejeboliger i Galten skal afspejle det liv, beboerne kommer fra

    byggeri ›Vinderen af udbuddet af 60 plejeboliger og et fællesskabshus for hele lokalområdet er nu fundet. Byggeriet er på godt 7300 kvadratmeter og etableres i hjertet af Galten
  • Tossede barrierer for solceller fjernes

    Tossede barrierer for solceller fjernes

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
  • Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

    Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

    politik ›Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
  • København vil blæse EU-klimamål af banen

    København vil blæse EU-klimamål af banen

    byggeri ›Københavns Kommune vil inden for de næste år hæve energimærkningen på knap hver tredje af kommunens bygninger. Derudover skal CO2-aftrykket fra kommunens indkøb af byggematerialer sænkes