Randers vil have tredje Gudenåforbindelse

Randers vil have tredje Gudenåforbindelse

Randers Kommune sammenligner situationen ved Gudenåen med Aalborgs behov for en tredie Limfjordsforbindelse

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Baggrunden for ønsket om foretræde for Folketingets Transportudvalg er de trafikale udfordringer omkring Randers, der ifølge de lokale politikere påvirker den regionale og nationale trafik i Jylland.

De henviser til, at der kun er to krydsninger på Gudenåen og Randers Fjord – E45 og Randers Bro:

- Det betyder at al trafik internt i landets sjette største by, og ikke mindst al trafik mellem Aarhus og Aalborg, skal benytte disse to krydsninger. På den led er situationen ved Randers at sammenligne med situationen ved Aalborg og Limfjorden, forklares det i en henvendelse til Transportudvalget.

Truet af stigende vandmasser
Der peges på, at Randers er en af de byer i landet, som er mest truet af stigende vandmasser, der også truer E45 og Randers Bro:

- Får vi en 100 års hændelse den dag i dag vil trafikken på såvel E45 og Randers Bro blive stoppet af vandet. Det vil i realiteten betyde stop for den nord-sydgående trafik i Jylland nord for Aarhus. Ligeledes har flere uheld på E45 vist, at den nord-sydgående trafik reelt bryder sammen, da den alternative rute over Randers Bro også bliver overbelastet. Der er derfor brug for en tredje forbindelse over Randers Fjord og Gudenåen, lyder det fra byens borgmester, Torben Hansen.

22/1 2023