Skal føre tilsyn med Afrikas længste hængebroHængebroen i Mozambique er et yderst prestigefyldt projekt for Cowi, der har stor erfaring med projekter i Afrika. Foto: foto Cowi/Niklas Jessen

Skal føre tilsyn med Afrikas længste hængebro

Mozambiques regering har hyret Cowi som teknisk rådgiver på byggeriet af Afrikas største hængebro og et 190 kilometer langt tilhørende vejsystem

Når stålbroen står færdig i 2017, vil den være den længste hængebro i Afrika med et spænd på 680 meter, og den vil udgøre første del af en 109 kilometer lang vej, der forbinder hovedstaden Maputo med den sydafrikanske grænse. Cowi skal hjælpe myndighederne i Mozambique med at sikre, at alle leverancer lever op til internationale standarder.

Projektet vil sikre en sammenhængende rute for pendlere og forventes at reducere rejsetiden betydeligt. I dag tager det op til seks timer at tilbagelægge de barske veje i en firhjulstrækker. Rejsen over Maputo-bugten foregår i dag med en aldrende færgeflåde, der hverken er udstyret med redningsveste eller andre sikkerhedsforanstaltninger. Det tager alt fra en halv til en hel time at krydse bugten, alt efter hvor mange passagerer der er med.

Når forbindelsen står færdig, vil den skabe mange lokale jobs samt øge handlen og turismen i området. Det forventes også, at befolkningstallet i Katembe-området mellem Maputo og Sydafrika vil stige fra 20.000 til 40.000 i løbet af de næste to-tre årtier pga. den forbedrede infrastruktur.

Et prestigefyldt projekt
Med en anslået værdi på lidt over EUR 670 millioner repræsenterer broen og det nye vejsystem det største infrastrukturprojekt i landet siden dets selvstændighed i 1975. Projektet finansieres af Export-Import Bank of China og Mozambiques regering, og det udføres af China Road and Bridge Corporation.

- Vi er utroligt stolte over at have fået kontrakten. Cowi har i mange år arbejdet på infrastrukturprojekter i Afrika, og dette projekt er endnu et i rækken af opgaver på det afrikanske kontinent. Katembe-broen er uden tvivl et yderst prestigefyldt projekt, ikke blot for Mozambique, men for hele Afrika, fortæller divisionsdirektør i Cowi, Henrik Andersen.

Cowis kontor i Mozambique, som er et af mange Cowi-kontorer i Afrika, har været afgørende for at vinde kontrakten.

- Vi ser Afrika som en vigtig del af vores marked, og i lyset af det voksende behov for infrastruktur forventer vi at vinde flere broprojekter i regionen i de kommende år, fortæller Henrik Andersen.

-los

17/12 2015