Stærkt felt i hård dyst
De prækvalificerede til Danmarks første nybyggede arkitektskole er fundet. Der har været stor international interesse for prækvalifikationen til projektkonkurrencen om den nye skole til Arkitektskolen Aarhus
Bygningsstyrelsen har net udvalg tre prækvalificerede arkitekter og rådgivere til udformningen af den nye Arkitektskole i Aarhus. Dermed projektet går nu ind i næste fase med en åben idékonkurrence.
Hele 42 hold fra ind- og udland har "lagt billet" ind på at prækvalificere sig til at deltage i projektkonkurrencen vedrørende den første nyopførte arkitektskole i Danmark, som ventes at stå klar til indvielse i 2020 på Godsbanearealerne midt i Aarhus by. Det har været et særdeles stærkt ansøgerfelt, hvor de tre prækvalificerede nu er kommet igennem nåleøjet.
De prækvalificerede er Lacaton & Vassal fra Frankrig i samarbejde med med Powerhouse og Kristine Jensens Tegnestue, japanske Sanaa sammen med B+G Ingenieure og Sasaki and Partners samt danske Bjarke Ingels fra Tegnestuen BIG sammen med Transform, Rambøll og SLA
Yderst stærkt felt
Det er disse prækvalificerede, som Bygningsstyrelsen i samarbejde med Arkitektskolen Aarhus har udvalgt, der samlet set skønnes at opfylde udvælgelseskriterierne bedst. De udgør samlet set et yderst stærkt felt.
- Vi er meget tilfredse med den store interesse, der er vist for vores nye skole. Over halvdelen af ansøgerne kommer fra udlandet. Ikke kun fra Europa, men eksempelvis også fra Japan og USA. Og der er mange store, anerkendte danske og udenlandske arkitektnavne imellem, fortæller Arkitektskolens rektor, Torben Nielsen.
Lisa Sørensen, projektleder hos Bygningsstyrelsen, og Torben Nielsen er enige om, at det var en svær beslutning at udvælge.
- Vi tror dog på, at vi med de tre prækvalificerede teams har fundet et yderst kvalificeret felt, som kan bringe nogle spændende og udfordrende forslag til den nye skole i spil. De har alle tre en kompromisløs og sikker tilgang til det at skabe arkitektur. Lacaton & Vassal mestrer det brutale og rå, Sanaa har en poetisk enkelthed, mens BIG kan tilføre konkurrencen en legende og eksperimenterende tilgang til projekter, siger de samstemmende.
Næste runde i december
Bygningsstyrelsen overrakte beskeden til de prækvalificerede fredag formiddag. De glædede sig over at være sluppet gennem nåleøjet og ser frem til at komme i gang med arbejdet. Dog må de væbne sig med tålmodighed og vente på, at deres kommende konkurrenter findes i idékonkurrencen.
I begyndelsen af december måned udskriver Bygningsstyrelsen nemlig den store, internationale idékonkurrence, der er åben for alle arkitekter og arkitektstuderende verden over.
Herfra udvælges der ligeledes tre "vindere", som sammen med de tre prækvalificerede går videre til projektkonkurrencen, der forventes udskrevet i efteråret 2016. Her skal de give hver deres bud på, hvordan den nye arkitektskole skal se ud. En endelig vinder forventes udpeget i foråret 2017.
-cmn