Steffen løber med Konstruktørernes Dimittendpris 2019
Den nyuddannede bygningskonstruktør Steffen Strauss Lund fra Professionsskolen UCN i Aalborg bliver modtager af Konstruktørernes Dimittendpris 2019 den 21. oktober
Samfund - Uddannelse
Steffen Strauss Lund får prisen, fordi han i sit bachelorprojekt – der er et nyt boligbyggeri i Sæby – både demonstrerer bygningskonstruktørens kernekompetencer og har stor forståelse for byggeriets processer og optimering af disse. Desuden har han et særligt fokus på hele byggeriets nye aftalegrundlag og bæredygtighed.
- Vinderprojektet er supergodt gennemarbejdet og demonstrerer en bred vifte af indsigt i byggeriets processer og rammevilkår, da det også forholder sig til den nye pakke af aftalevilkår og ydelsesbeskrivelser (AB18, ABR18 og YBL18). Desuden inddrager det projektering efter certificeringsordningen DGNB, som adresserer den aktuelle bæredygtighedsdagsorden, siger Maria Bernard Riise, formand for Konstruktørforeningens Uddannelsesudvalg, om den 27-årige bygningskonstruktør.
Hun fortsætter:
- Udover at dimittenden på fineste vis demonstrerer bygningskonstruktørens kernekompetencer, fx som agent for den gode kommunikation i både projektering og udførelsesfasen, så demonstrerer han også en faglig forståelse for sammenhængen mellem fagligheder, optimering og for ledelsesværktøjer, der fremmer en værdiskabende byggeproces.
- jhn
Fakta om prisen
Bag beslutningen står en priskomite på seks repræsentanter fra byggebranchen – heraf tre fra Konstruktørforeningen (KF).
Projektet ’Strandkanten i Sæby’ går ud på at opføre 10 blokke i tre etager med kælder og 80 lejligheder fordelt på 2-, 3- og 4-værelselseslejligheder. Byggeriet skal opføres som et bære-dygtigt DGNB-certificeret byggeri – hvilket bl.a. betyder, at det primært skal opføres i træ. Endvidere har Steffen Strauss Lund ved at bruge de nye aftalevilkår for bygge- og anlægs-branchen, fx AB18, sat fokus på at involvere entreprenøren allerede i projekteringsfasen.
Projektet vandt oprindeligt 2. pladsen i en arkitektkonkurrence og er tegnet af Arkinord. Efter-følgende har dimittenden viderebearbejdet det, så det omfatter alle byggeriets faser fra ide til aflevering og drift.
13 nominerede
I alt var 13 dimittender fra 8 uddannelsessteder indstillet til Konstruktørernes Dimittendpris 2019, der er indstiftet af Konstruktørforeningen (KF) og består af 10.000 kr. og et års gratis medlemskab. Prisen uddeles den 21. oktober på KaffeFair i Aalborg i forbindelse med KF’s regionale Konstruktørdag for medlemmerne i Region Nordjylland – hvor UCN befinder sig.
De 13 nominerede projekter spænder bredt fra et nybygget kultur- og teaterhus i hjertet af Nørrebro og søjlefundering af bygninger på Færøernes klipper til et boligbyggeri på 9 etager og en guide til, hvordan man med præfabrikerede modulelementer kan føre et selvbygger-bofællesskab trygt igennem byggeriets mange processer.