TV-kendis viser arkitektonisk talent
Emil Thorup inviterer til rejsegilde på sit nye sommerhus i Nordsjælland. Han viser stolt huset frem og fortæller om tankerne bag designet. Det er nemlig Emil Thorup selv, der er arkitekten bag huset, der realiseres i samarbejde med Kalmar-huse
Via Kalmar-huse har TV-værten Emil Thorup fået mulighed for at realisere sin drøm om at blive arkitekt.
Sammen har Kalmar-huse og Emil Thorup skabt en hel ny generation sommerhuse med navnet Nordic Noir, der i høj grad har Emil Thorups aftryk af ungdommelig energi og sans for det æstetiske.
Han står i så høj grad inde for form og kvalitet, at han selv bygger det allerførste hus - og inviterer til rejsegilde, så alle interesserede ved selvsyn kan vurdere husets høje standard.
Med Kalmar-huses erfaring i ryggen, er Emil Thorups ideer forvandlet til et sommerhus i høj håndværksmæssig kvalitet, der endda lever op til bygningsreglementets krav til helårshuse.
Samarbejdet fortsætter udover dette ene hus. Emil tegner netop nu på en helt ny generation af helårshuse til Kalmar-huse. Det bliver huse, der designmæssigt, som sommerhuset, er enkelte, dramatiske, luksuriøse og økonomisk meget fornuftige.
Emil Thorup er, sammen med Kalmar-huse, vært ved rejsegildet på sit eget nye sommerhus. Og han vil naturligvis selv være til stede, når rejsegildet finder sted lørdag den 7. februar fra kl. 13 – 15. Som det hører sig til, er der både pølser, øl og sodavand til gæsterne.
Ved rejsegildet på lørdag vil der blive rig mulighed for at stille spørgsmål til både Emil Thorup og Kalmar-huses byggerådgiver. Dog er det nødvendigt at tilmelde sig rejsegildet, hvilket kan ske på emilssommerhus.eventbrite.dk eller på mail hkh@kalmar-huse.dk
-cmn