Udstykninger udsolgt på rekordtidDer er godt gang i byggeriet i Elkærholmparken i Vester Nebel. Alle 41 parcelhusgrunde og to storparceller er nu solgt.

Udstykninger udsolgt på rekordtid

Med udsolgt i Nr. Bjert og Vester Nebel har Kolding Kommune lige i øjeblikket et historisk lavt antal salgsklare grunde. Til gengæld er der masser af nye grunde på vej i løbet af 2016 og 2017

I Kolding Kommune har grundsalget i 2015 holdt det høje niveau fra 2014 med 36 solgte parcelhusgrunde. Også 2016 lægger godt fra land med en melding om udsolgt på de to mest populære udstykninger.

Kommunens to bestsellere, Elkærholmparken i Vester Nebel og Skolebakken i Nr. Bjert er nu udsolgt. Skolebakken med 7 grunde på godt et år og Elkærholmparken med 41 grunde og 2 storparceller til række- eller klyngehuse på 3,5 år.

- Vi vidste godt, at udstykningen i Nr. Bjert ville blive solgt hurtigt, da interessen i dette område altid er høj. At det er lykkedes at sælge alle grundene i den meget store udstykning Elkærholmparken på 3,5 år har til gengæld været en god overraskelse. Det er vores erfaring, at det typisk går langsommere med at sælge grunde i landsbyerne, men udstykningen ligger naturskønt, tæt på indkøb og en god skole og det har helt sikkert været medvirkende årsager til succesen, fortæller ejendomskonsulent Ditte Pagh fra By- og Udviklingsforvaltningen.

Nye udstykninger på vej
Med udsolgt i Nr. Bjert og Vester Nebel har Kommunen lige i øjeblikket et historisk lavt antal salgsklare grunde, i alt 33 fordelt på udstykninger i Lilballe, Dalby, Lunderskov, Vamdrup, Christiansfeld, Jordrup og Viuf.

- Til gengæld er der masser af nye grunde på vej i løbet af 2016 og 2017, blandt andet i Viuf Vesterby, Eltang, Dalby, Drejens og Dollerup Sø i Lunderskov.

-  Ud fra forhåndsinteressen har vi især store forventninger til Drejens og Eltang. Man kan tilmelde sig nyhedsbrevet ’Bo og Byg i Kolding Kommune’ på kolding.dk/nyhedsbrev. Hvis man tilmelder sig der, vil man automatisk få udbudsmaterialet, når vi udbyder grundene til salg, fortæller Ditte Pagh.

-cmn

14/4 2016
  • Kan kontorbygninger fange CO2?

    Kan kontorbygninger fange CO2?

    byggeri ›En del af fremtidens CO2-fangst kan gemme sig i en teknologi, som allerede er installeret i bygningerne. Det er afsættet for et nyt demonstrationsprojekt i Aarhus, hvor verdens første kontor-anlæg for CO2-fangst sættes i drift
  • Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

    Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

    byggeri ›Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt
  • Kolding vil etablere nyt kvarter og promenade ved åen

    Kolding vil etablere nyt kvarter og promenade ved åen

    byggeri ›Riberdyb og Holmsminde i Kolding skal de kommende år forvandles til et aktivt, levende og grønt kvarter ved åen med etageboliger og eventuelt cafeer og erhverv. I første omgang udbydes Riberdyb samt en del af Holmsminde til salg
  • Plejeboliger i Galten skal afspejle det liv, beboerne kommer fra

    Plejeboliger i Galten skal afspejle det liv, beboerne kommer fra

    byggeri ›Vinderen af udbuddet af 60 plejeboliger og et fællesskabshus for hele lokalområdet er nu fundet. Byggeriet er på godt 7300 kvadratmeter og etableres i hjertet af Galten
  • Tossede barrierer for solceller fjernes

    Tossede barrierer for solceller fjernes

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
  • Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

    Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

    politik ›Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
  • København vil blæse EU-klimamål af banen

    København vil blæse EU-klimamål af banen

    byggeri ›Københavns Kommune vil inden for de næste år hæve energimærkningen på knap hver tredje af kommunens bygninger. Derudover skal CO2-aftrykket fra kommunens indkøb af byggematerialer sænkes