Voksende ledighed, men færre konkurserArkivfoto.

Voksende ledighed, men færre konkurser

Arbejdsløsheden er steget som resultat af corona-nedlukningen. Til gengæld er antallet af virksomheder, der er gået konkurs, faldet ift. 2019, viser tal fra data- og analysevirksomheden Bisnode

Trods hjælpepakker har corona-krisen betydet, at mange virksomheder har været nødsaget til at afskedige eller opsige deres medarbejdere, og arbejdsløsheden har med 4,8 % i Danmark, 8,8 % i Sverige og 6,7 % i Norge derfor ramt et højere niveau i Skandinavien ift. 2019.

- Mange virksomheder i udsatte brancher har længe kæmpet med driften, og en af løsningerne har været at afskedige folk for at undgå konkurser. Når det er sagt, så er situationen for danske lønmodtagere bedre end i Norge og Sverige, hvor ledighedstallene er en del højere, siger Christian Anders Elkjær fra data- og analysevirksomheden Bisnode, hvis opgørelser for oktober dog viser et fald i virksomhedkonkurser på hele 60,4 % for Danmark, 51 % for Sverige og 16,5 % for Norge ift. 2019.

I løbet af årets første ti måneder gik 11.942 aktieselskaber konkurs i Skandinavien - et fald på 17,9 % sammenlignet med samme periode i 2019.

Det er primært Danmark, der trækker tallene ned med et foreløbigt årligt fald på hele 38 %. I Norge ses et fald på 8,6 %, mens Sverige, der var ramt af mange konkurser i foråret 2020, nu har fået stabiliseret tallene til et samlet fald på 1 %.

Trods nedlukningen har bygge- og anlægsbranchen set færre konkurser i år end sidste år. Der er godt gang i hjulene, nu hvor f.eks. mange husejere har valgt at renovere deres huse eller sommerhuse i stedet for at bruge penge på rejser.

- Vi kan se, at bygge- og anlægsbranchen klarer sig rigtig godt i disse tider - ikke kun herhjemme, men også i resten af Skandinavien. Det kan bl.a. forklares med, at det ikke længere er muligt at tage på udenlandsrejser, så den disponible indkomst bruges andre steder – f.eks. på at istandsætte haven eller huset, siger Christian Elkjær.

-kj

6/11 2020