Wall Street look i KoldingDanske Bank flytter ikke kun sin nuværende afdeling fra Riberdyb til Design City i Kolding, i byggeriet bliver plads til 200 nye arbejdspladser.

Wall Street look i Kolding

Design City er en helt ny bydel, der ligger centralt i Kolding, tæt ved havn, banegård og campusområde. Området er udlagt til byggeri, hvor grundlaget er bæredygtighed, nye samarbejdsformer og innovation gennem design

Bankerne samler sig i Kolding. Både Sydbank og Danske Bank vil bygge nye afdelinger, og de har netop offentliggjort, at de nu bliver naboer i Design City i Kolding. Danske Bank rykker tilmed 125 arbejdspladser til byen.

I forvejen ligger Nordea i Design City, og i gåafstand ligger også Arbejdernes Landsbank, Lån & Spar Bank, Middelfart Sparekasse og Nykredit. Dermed bliver en stor del af Koldings banker nu samlet i området.

Design City er en helt ny bydel, der ligger centralt i Kolding, tæt ved både havnen, banegården og campusområdet. Området er udlagt til byggeri, hvor grundlaget er bæredygtighed, nye samarbejdsformer og innovation gennem design.

Genlyd i regionen
Ifølge Kolding Kommune er bankernes beslutning også med til at understrege, at planen om Design City ikke er en drøm, men en plan, som nu rykker et stort skridt nærmere sin endelige realisering.

- Det vil give genlyd og passer perfekt ind i vores vision ”Kolding - vi designer livet”, og i den grad ind i strategien om skabelsen af Danmarks nye campusmiljø. Vi er stærke på netop økonomiuddannelser og innovation i vores videregående uddannelsesretninger og her vil bankernes nye tanker og domiciler spille en central rolle i, at det bliver et campus, som er noget unikt.

- Jeg glæder mig over denne styrkelse af vores erhvervsliv, og jeg er glad for, at bankerne udlever den drøm i lige præcis vores kommune, siger borgmester Jørn Pedersen.

Mange nye arbejdspladser

Danske Bank flytter ikke kun sin nuværende afdeling fra Riberdyb til Design City, i byggeriet bliver plads til 200 nye arbejdspladser, hvoraf 125 er nye arbejdspladser, der rykkes til Kolding fra henholdsvis Vejle og Vojens.

- Vi glæder os til at få et unikt hus, hvor vi samler alle vores forretningsområder. Det giver os endnu større styrke, og det bliver stedet, der repræsenterer hele Trekantområdet, siger områdedirektør Laurids Kudsk, Danske Bank.

Sydbank får ikke flere medarbejdere, men helt nye faciliteter til betjening af både privat- og erhvervskunder.

- Vi glæder os. Det bliver en gevinst for såvel kunder som medarbejdere. Og vi har valgt Kolding til dette ”fremtidens bankfilial”, fordi vi har fået den helt rigtige placering. Det er et projekt, der har været muligt i samarbejde med såvel lokale kræfter, der VIL Kolding og en erhvervsorienteret kommune, der er udviklingsorienteret. Det har samlet set gjort dette projekt muligt, fortæller områdedirektør Dennis Vibjerg fra Sydbank.

Erhvervsmæssig synergi
Tankerne bag den nye bydel er at skabe en synergi mellem virksomheder, uddannelser og nærområdet, og bankernes nye naboer bliver blandt andre Retten i Kolding, SDU, Designskolen, IBC, Kolding HF & VUC samt nye ungdomsboliger og Kolding Å.

- Vi ser her et stærkt eksempel på, hvad godt tværgående samarbejde i erhvervslivet kan føre til. Vi har i Erhvervsstrategi 2022 også et mål om at få flere arbejdspladser til kommunen, og med et ryk på 125 nye arbejdspladser på en gang fra Danske Bank, kan vi kun være tilfredse”, siger adm. direktør, Tommy Langhoff fra Business Kolding.

Planen er, at Sydbank flytter ind i april 2018, men Danske Bank kommer i sommeren 2018.

-cmn


Sydbank får ikke flere medarbejdere i nybyggeriet i første omgang, men helt nye faciliteter til betjening af både privat- og erhvervskunder.

26/2 2016
  • Kan kontorbygninger fange CO2?

    Kan kontorbygninger fange CO2?

    byggeri ›En del af fremtidens CO2-fangst kan gemme sig i en teknologi, som allerede er installeret i bygningerne. Det er afsættet for et nyt demonstrationsprojekt i Aarhus, hvor verdens første kontor-anlæg for CO2-fangst sættes i drift
  • Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

    Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

    byggeri ›Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt
  • Kolding vil etablere nyt kvarter og promenade ved åen

    Kolding vil etablere nyt kvarter og promenade ved åen

    byggeri ›Riberdyb og Holmsminde i Kolding skal de kommende år forvandles til et aktivt, levende og grønt kvarter ved åen med etageboliger og eventuelt cafeer og erhverv. I første omgang udbydes Riberdyb samt en del af Holmsminde til salg
  • Plejeboliger i Galten skal afspejle det liv, beboerne kommer fra

    Plejeboliger i Galten skal afspejle det liv, beboerne kommer fra

    byggeri ›Vinderen af udbuddet af 60 plejeboliger og et fællesskabshus for hele lokalområdet er nu fundet. Byggeriet er på godt 7300 kvadratmeter og etableres i hjertet af Galten
  • Tossede barrierer for solceller fjernes

    Tossede barrierer for solceller fjernes

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
  • Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

    Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

    politik ›Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
  • København vil blæse EU-klimamål af banen

    København vil blæse EU-klimamål af banen

    byggeri ›Københavns Kommune vil inden for de næste år hæve energimærkningen på knap hver tredje af kommunens bygninger. Derudover skal CO2-aftrykket fra kommunens indkøb af byggematerialer sænkes