Bøllerne tryner de små virksomheder med sen betaling
Men nu er EU på vej med forslag om maksimalt 30 dages betalingsfrist og sanktioner for overtrædelser af fristerne
Af Dan Bjerring
En ny EU-rapport viser, at sene betalinger er et voksende problem i hele Europa. Hver anden virksomhed kæmper med at få betaling.
Ifølge SMVdanmark rammes de mindre virksomheder rammest klart hårdest, og derfor bakker SMVdanmark op om Kommissionens forslag om strammere regler og håndhævelse
En ny rapport fra EU Payment Observatory dokumenterer, at 52 procent af alle virksomheder i EU oplever problemer med forsinkede betalinger. En stigning på fem procentpoint på ét år.
Det offentlige er værst
Jakob Brandt, der er administrerende direktør i SMVdanmark peger på, at den gennemsnitlige betalingstid i EU er 60,3 dage mellem virksomheder og 69,8 dage, når det det offentlige skal betale virksomheder:
- Det bør ikke være et privilegium at få betaling til tiden. Men virkeligheden er desværre, at vi på tværs Europa ser, at regningerne betales meget sent.
- Også i Danmark. Det er både mellem virksomheder, og når det offentlige skal betale virksomheder. Det er ganske enkelt helt uholdbart, siger han.
Taler til erhvervsminiosterens døve øre
SMVdanmark har i årevis forsøgt at råbe erhvervsminister Morten Bødskov op om problemet med sene betalinger fra store – til små virksomheder, men han lytter kun til de store virksomheders organisationer, der bagatelliserer problemet.
Rapporten viser også en sammenhæng mellem størrelse og sene betalinger - store virksomheder betaler generelt senere end mindre virksomheder.
Samtidig viser rapporten, at de sene betalinger udfordrer de mindre virksomheder langt mere end de store.
Sene betalinger har konsekvenser
Jakob Brandt slår fast, at sene betalinger har konsekvenser, og mange virksomheder oplever, at forsinkede betalinger hæmmer investeringer, vækst og overlevelsesmuligheder:
- Der skal bruges urimelige mængder af tid på at få pengene hentet hjem. Problemer med sene betalinger har en klar slagside
- SMV’erne bliver ramt hårdere end de store, da de små generelt har mindre likviditet at stå imod med, dårligere adgang til finansiering og færre ressourcer til at indkræve betalingerne, siger han.
Fast loft på 30 dage
Han siger direkte, at ”for politikere, der gerne vil stå på de smås side mod de store bøller i skolegården, bør det være en no brainer, at der brug for at gøre noget her.”
EU-Kommissionen har fremlagt et forslag til ny forordning om sene betalinger, som vil indføre et fast loft på 30 dage, oprette håndhævelsesmyndigheder og indføre sanktioner for overtrædelser. SMVdanmark bakker fuldt og helt op om forslaget:
- Markedet har haft mange år til at regulere sig selv. Det er ikke lykkedes. Derfor er det helt nødvendigt, at vi nu får fælles, bindende regler, og at vi sikrer effektiv håndhævelse, siger Jakob Brandt.
I gennemsnit bruger europæiske virksomheder 9,85 timer om ugen på at indkræve betalinger.