Kun 19 procent af en årgang vælger erhvervsuddannelseFormanden for Dansk Håndværk Niels Techen

Kun 19 procent af en årgang vælger erhvervsuddannelse

Fremtidens faglærte, juniormesterlære, fritidsjobs og manglende søgning til erhvervsuddannelserne var fire af de nøgleord, som fyldte i debatten, da Dansk Håndværk holdt generalforsamling

Af Dan Bjerring

Formanden for Dansk Håndværk, Niels Techen, var klar i mælet, da han afsendte hovedbudskabet fra arbejdsgiverforeningens generalforsamling:

- Vi skal have flere unge til at vælge vores fag, ellers kommer vi til at mangle hoveder og hænder i vores virksomheder…

Men de seneste tal fra Undervisningsministeriet viser, at kun 11.960 har søgt ind på en erhvervsuddannelse. Sidste år var det 12.729, og det er det laveste niveau i ni år.

At kun 19 procent af en årgang vælger en erhvervsuddannelse, er slet ikke nok til at udfylde det hul, der opstår, når flere og flere nuværende håndværkere går på pension.

Støtte til juniormesterlære

Niels Techen pegede på, at sidste år begyndte tilbuddet om juniormesterlære, hvor elever i 8. - og 9. klasse kan kombinere skolegang med praktisk erfaring et par dage om ugen.

Dansk Håndværk støtter initiativet, fordi dels på grund af behovet for generelt at gå nye veje, og dels fordi juniormesterlæren giver de unge mulighed for at prøve dagligdagen som håndværker:

- Flere medlemmer har allerede budt et ungt menneske velkommen i virksomheden, og vi håber, at andre vil følge trop, lød det i formandens beretning.

Kommuner sylter juniormesterlæren

På landsplan viser tallene dog, at kun tre procent af eleverne indtil nu har grebet den mulighed. Det skyldes ifølge undersøgelser, dels at både elever, forældre og virksomheder kender for lidt til ordningen, og dels at kun hver fjerde kommune lever op til den ønskede målsætning.

Det er især landkommuner, der har haft succes, mens storbykommunerne halter efter:

- Det er problemer, som politikere og håndværksmestre skal løse sammen. Der ligger en opgave i at få udbredt kendskabet til ordningen og ikke mindst at holde kommunerne op på deres opgave, understregede Niels Techen.

Fritidsjob er en god begyndelse

En anden mulighed for at sikre næste generation af håndværkere kunne være, at det nu er muligt for de unge at få et fritidsjob i en håndværksvirksomhed.

I en årrække har det nærmest været umuligt, fordi reglerne forbød unge at bruge en del af de maskiner og værktøjer, håndværkere arbejder med.

Det blev ændret sidste år, da man afskaffede den tidligere forbudsliste og erstattede den med en konkret risikovurdering af hver opgave.

Formanden genvalgt

Dansk Håndværks bestyrelsesmedlemmer er på valg hvert andet år. Niels Techen, der også er formand for SMVdanmark, stillede dog op til endnu en periode, og det var generalforsamlingen åbenlyst tilfreds med.

Desuden genvalgte man næstformand Klaus Lebæk og bestyrelsesmedlem Poul Jørgensen. Murermester Mikkel Nilsson blev nyt bestyrelsesmedlem, mens tømrermester Niclas Staun blev ny 1. suppleant.

Dansk Håndværks bestyrelse 2026:

• Formand Niels Techen, Helmer Christiansen A/S

• Næstformand Klaus Lebæk, Lebæk A/S

• Bestyrelsesmedlem Peter Holm, Holm Tømrer- og Snedkerfirma A/S

• Bestyrelsesmedlem Jan Kristensen, Martin Christensen & Søn

• Bestyrelsesmedlem Poul Jørgensen, ONE WOOD Furniture A/S

• Bestyrelsesmedlem Jacob Lund, JL Østerlars

• Bestyrelsesmedlem Mikkel Nilsson, Murermester Mikkel Nilsson ApS

• 1. suppleant Niclas Staun Byggefirmaet, Staun A/S

• 2. suppleant Bo Thuelund, Nr-Søby Auto/Møbelpolstring


11/5 2026
  • Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    byggeri ›Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis
  • Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    politik ›Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved
  • Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    politik ›Klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) advarer mod, unfair konkurrence fra virksomheder, der undlader at registrere sig eller indberetter for lave emballagemængder
  • Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    politik ›De højere energipriser presser ifølge en række organisationer ikke mindst danske SMV'er. Men Erhvervspuljen, der har til formål at understøtte SMV'ernes investeringer i lavere energiregninger, er tom
  • 47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    biler-til-byggebranchen ›Varebilsmarkedet er blevet tydeligt mere elektrisk i første halvår af 2026. Flere end 40 procent af de nyregistrerede varebiler var eldrevne
  • 200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    politik ›Det gik stærkt, da Varmepumpepuljen åbnede i februar med 116,9 millioner kroner på kontoen. Ansøgningerne væltede ind, og den 11. maj var kassen tom og puljen blev lukket igen
  • Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    politik ›Gisselfeld Kloster påpeger over for Folketingets Transportudvalg, at projektet ikke er i overensstemmelse med EU’s Habitatdirektiv og Vandrammedirektiv
  • Stud i mag – cand intet

    Stud i mag – cand intet

    politik ›Næsten 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse. Særligt på Lolland-Falster og store dele af Sjælland er der mange studenter uden uddannelse, mens andelen er lav i Jylland, på Fyn og nord for København