
Blikkenslagere lærer mere om zink
Producent og erhvervsskole indgår samarbejde for at videreudvikle kompetencerne hos blikkenslagere
Med byggeriets udvikling og stigende krav kan det være en fordel for blikkenslagere at opdatere sig løbende og vedligeholde deres faglige kompetencer.
Et nyt samarbejde mellem Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier og producenten Rheinzink skal derfor give færdigudlærte blikkenslagere mulighed for at finpudse teknikkerne og dygtiggøre sig yderligere inden for falsearbejdet med zink.
Samarbejdet blev officielt markeret tirsdag den 20. maj, hvor Rheinzink besøgte skolen og blandt andet fik indblik i undervisningen i arbejdet med zink.
Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier og Rheinzink indgår nu et samarbejde, der skal give færdigudlærte blikkenslagere mulighed for at finpudse og styrke deres kompetencer yderligere.
Parterne har længe været i dialog, men har nu taget de første konkrete skridt i samarbejdet:
– Vores fælles vision er at skabe muligheder for at vedligeholde og videreudvikle blikkenslagerens kompetencer i takt med branchens krav.
Det er en kæmpe styrke, at vi kan samarbejde med en stor producent af materialer til faget, som har tæt kontakt til erhvervslivet, siger Kenneth Østergård Lauridsen, som er uddannelsesleder for el- og VVS-uddannelserne på Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier.
Som en del af samarbejdet vil parterne med en årlig Rheinzink-uge i uge 2 tilbyde kursusforløb på Herningsholm for blikkenslagere fra svendeniveau og opefter med særligt fokus på falsearbejdet med zink.
– Rheinzink kan bidrage med opdaterede undervisningsplatforme til detaljeløsninger, mens vi som skole kan stille erfarne undervisere til rådighed. På den måde får blikkenslagerne en unik mulighed for at finpudse deres teknikker, selv lang tid efter man er færdiguddannet, siger Kenneth Østergård Lauridsen.
På besøg i skoleværkstedet
Med samarbejdet som afsæt besøgte partnerteamet fra Rheinzink tirsdag den 20. maj Herningsholm Erhvervsskole.
Formålet var at få et indblik i skolens faciliteter og se, hvordan blikkenslagerne blandt andet bliver lært op i arbejdet med zink.
– Herningsholm har et stærkt fagligt miljø og faciliteter, der gør det muligt at samle håndværkere omkring praksisnær læring. Derfor er vi utroligt glade for samarbejdet, som er en unik mulighed for os til at bidrage til udviklingen i branchen, siger Anne Mette Weng, adm. direktør hos Rheinzink Danmark.
I løbet af besøget fik Rheinzink-teamet selv mulighed for at arbejde med zinkmaterialet og prøve kræfter med at forme roser i zink.
De blev også vist rundt i blikkenslagerværkstedet på Herningsholm, som er et af Danmarks største.
Faglig fordybelse i zink
Jackie Lykke, faglærer på blikkenslageruddannelsen på Herningsholm, skal være med til at facilitere de kommende kursusforløb.
– Som blikkenslager arbejder man ofte alene, og derfor er det ekstra værdifuldt at skabe et rum til faglig sparring. Kursisterne kommer til at møde et værksted og et hold undervisere, der gerne vil lege sammen dem – mestre og faglærte – uanset hvilket niveau, de er på, lyder det fra Jackie Lykke.
Med både engagerede undervisere og adgang til gode faciliteter vil deltagerne på kurset blive mødt med en stærk faglighed og mulighed for at eksperimentere og stille spørgsmål.
Jackie Lykke ser gode muligheder i at få lov til at nørde i specifikt zink:
– Vi vil især gerne fokusere på bredden af anvendelsen af zink og alle dens falsbare muligheder – alt lige fra buet tagfodsafslutning, buet hjørnefals og paraplyfalse, hvis man ønsker at finpudse teknikkerne.
Zink er et genanvendeligt og holdbart materiale, og når udført korrekt, kan løsninger med materialet holde i utroligt lang tid, fortæller han.
-kis