« Tilbage til oversigten over alle licitationer


51/2025
162783-2025 - Resultater
Danmark – Reparations- og vedligeholdelsestjenester – Genudbud af rammeaftale vedr. el-arbejde
OJ S 51/2025 13/03/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnAalborg Service A/S
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
1.1.
Køber
Officielt navnAalborg Decentrale Værker A/S
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
1.1.
Køber
Officielt navnNordjyllandsværket A/S
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
1.1.
Køber
Officielt navnAalborg Varme A/S
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
1.1.
Køber
Officielt navnAalborg Bygas A/S
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
1.1.
Køber
Officielt navnAalborg Fjernkøling A/S
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
1.1.
Køber
Officielt navnAalborg Fjernkøling Udvikling A/S
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
1.1.
Køber
Officielt navnAalborg Forsyning
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelGenudbud af rammeaftale vedr. el-arbejde
BeskrivelseUdbuddet angår Rammeaftale vedr. udførelse af elinstallationer efter elsikkerhedsloven og elektrisk materiel på maskiner. Ordregiver har behov for ydelser i forbindelse med arbejde på el anlæg, der forsynes ved nominelle spændinger til og med 1.000 V a.c. eller 1.500 V d.c. Opgaverne løses primært inden for (altid gældende bekendtgørelse) - LBK nr. 26 af 10/01/2019 Bekendtgørelse af lov om sikkerhed ved elektriske anlæg, elektriske installationer og elektrisk materiel (Elsikkerhedsloven) - BEK nr. 1082 af 12/07/2016 Bekendtgørelse om sikkerhed for udførelse og drift af elektriske installationer - BEK nr. 1094 af 01/06/2021 Bekendtgørelse om maskiner. - Fællesregulativet (I seneste udgave) - Vejledning for nettilslutning af forbrugsinstallationer til lavspændingsnettet (≤ 1 kV) Ordregiver har en håndbog El/SRO, der beskriver, hvordan Ordregiver ser sine installationer udført. Håndbogen vil blive gennemgået inden opstart på en opgave. Leverandøren skal altid foretage første verifikation af installationen i henhold til DS/EN60204-1 afsnit 18 og DS/HD 60364-6. Verifikation skal være udført før kold-test begynder. Dokumentation af verifikationen skal afleveres til Ordregiver før kold-test kan begynde. Leverandøren skal selv kunne levere materialer efter behov til de stillede opgaver. I så fald skal det være kompatibelt med eksisterende installationer. Ordregiver har selv et begrænset lager af materialer/forbrugsmaterialer, som Leverandøren skal anvende til de stillede opgaver, dette aftales for de enkelte opgaver med projektlederen. Under udførelse af arbejdet, kan der være risiko for at komme i kontakt med farlige stoffer, derfor kan der være skærpede krav, til anvendelse af personlige værnemidler (Friskluftudstyr, overtræksdragter m.v.). Leverandøren skal medbringe alt værktøj, udstyr og personlige værnemidler (lysbue og ATEX), sikkerhedsbriller, hjelm, handsker, overtræksdragter m.v. samt evt. servicebil, til opgavens rettidige udførelse, og dette skal være inkluderet i de tilbudte timepriser. Ordregiver har til hensigt at indgå rammeaftale med to leverandører. Der gøres særligt opmærksom på, at Rammeaftalen ikke er eksklusiv. Ordregiver har ikke valgt at opdele udbuddet i delaftaler. Dette har Ordregiver valgt på baggrund af økonomiske- og kvalitetsmæssige hensyn, idet det vurderes at være mest hensigtsmæssigt at samle arbejdet på én rammeaftale.
Identifikator for proceduren76c6da87-7303-480a-9dca-6a2663eb5ae0
Tidligere bekendtgørelse3c060b44-bdfa-4c65-8976-cdb57d97ec9c-01
Intern ID2023-1075
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenBeskrivelsen af proceduren og betingelserne herfor fremgår af Udbudsbetingelserne. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele Rammeaftalen på grundlag af de første bud uden at indgå forhandlinger.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
Supplerende klassifikation (cpv): 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer, 45310000 Udførelse af elektriske installationer, 45315000 Installation af el-varme og andre elektriske apparater i bygninger, 45317000 Øvrige elinstallationer, 45350000 Maskininstallationer, 50700000 Reparation og vedligeholdelse af installationer i bygninger, 50710000 Reparation og vedligeholdelse af elektriske og mekaniske installationer i bygninger, 50711000 Reparation og vedligeholdelse af elektriske installationer i bygninger, 50712000 Reparation og vedligeholdelse af mekaniske installationer i bygninger
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerAalborg Kommune
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms19 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi26 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysningerAnsøger skal udfylde det offentliggjorte ESPD via Ethics. Ansøger skal udfylde ESPD'et med de oplysninger, som er angivet i udbudsbekendtgørelsen, herunder del II.A-II.D, III.A,-III.C, IV.B, IV.C, V og VI i ESPD'et. - Del II.A: Ansøger skal oplyse navn, CVR-nr., postadresse, kontaktperson, hvorvidt ansøger er en mikrovirksomhed, en lille eller en mellemstor virksomhed samt hvorvidt ansøger deltager i udbudsproceduren sammen med andre (som et konsortium eller lignende). - Del II.B: Ansøger skal angive navn(e) og kontaktoplysninger på den (de) person(er), der er bemyndiget til at repræsentere tilbudsgiver i forbindelse med denne udbudsprocedure. - Del II.C: Ansøger skal angive, om tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet. - Del II.D: Ansøger skal angive, om tilbudsgiver har til hensigt at give en del af Rammeaftalen i underleverance til tredjeparter. - Del III.A-III.C: Ansøger skal angive alle de efterspurgte oplysninger. Ansøger skal bekræfte, at ansøger ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i udbudslovens § § 135, stk. 1-3, 136 og 137, stk. 1, nr. 1 og 2. Hvis ansøger er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens § § 135, stk. 1-3,136 og 137, stk. 1, nr. 1 og 2 vil ansøger blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, medmindre ansøgeren har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at ansøgeren er pålidelig, jf. udbudslovens §138. - Del IV.B: Beskrives økonomisk og finansiel kapacitet, jf. udbudsbekendtgørelsen. - Del IV.C: Beskrives teknisk og faglig kapacitet, jf. udbudsbekendtgørelsen. De efterspurgte oplysninger danner grundlag for ordregivers vurdering af, hvorvidt ansøger er egnet til at løfte den udbudte opgave. - Del VI: Ansøger skal angive datoen for udfyldelsen af ESPD'et. Hvis ansøger deltager i udbudsprocessen sammen med andre, navnlig som del af en gruppe, et konsortium, et joint venture eller lignende, skal alle berørte deltagere indsende et særskilt ESPD. Alle de krævede oplysninger under del III skal afgives for hver deltager i konsortiet. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen dog være konsortiets samlede egnethed, der vurderes. Hvis de krævede oplysninger ikke afgives af alle konsortiedeltagere, er ansøgningen ikke nødvendigvis ikke konditionsmæssigt, men det kan have betydning for egnethedsvurderingen. Endvidere skal hver deltager i det individuelle ESPD angive den økonomiske aktørs rolle i gruppen, de øvrige økonomiske aktører, der deltager i proceduren samt i givet fald navnet på den deltagende gruppe (ESPD del II.A). Hvis ansøger baserer sig på andre enheders finansielle og økonomiske og/eller tekniske og/eller faglige kapacitet for at kunne opfylde de stillede egnethedskrav, skal der vedlægges særskilte ESPD'er med udfyldt del II.A og del III samt relevante oplysninger i del IV, som er behørigt udfyldt af de pågældende enheder(ESPD del II, afsnit C). Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være den samlede egnethed, der vurderes. Tilbudsgiver kan alene indgive ét tilbud. Såfremt samme juridiske enhed er en del af eller på anden måde deltager i flere tilbud, f.eks. selv indgiver eget tilbud, men samtidig indgår som deltager i et konsortium, der afgiver tilbud, skal tilbudsgiverne sikrer, at samme juridiske enheds deltagelse ikke medfører mulighed for gensidigt at påvirke indholdet af de forskellige tilbudsgivers tilbud. Ansøgningen skal afgives elektronisk på Ethics. Al kommunikation, herunder spørgsmål, skal ske via Ethics. Spørgsmål, der modtages senere end 6 dage før fristens udløb, kan ikke forventes besvaret. Interesserede bedes holde sig orienteret via det elektroniske udbudssystem, Ethics. Såfremt ansøger/tilbudsgiver måtte få tekniske problemer ved anvendelsen af udbudshjemmesiden, kan ansøger/tilbudsgiver mandag - torsdag fra kl. 08:00 til kl. 16:00 og fredag fra kl. 8.00 - 15.30 rette telefonisk henvendelse til Ethics Support på telefonnummeret +45 7022 7007. Ethics Support vil besvare ‘bestil et opkald’-henvendelser og skriftlige henvendelser i de ovenfor angivne åbningstider.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelGenudbud af rammeaftale vedr. el-arbejde
BeskrivelseUdbuddet angår Rammeaftale vedr. udførelse af elinstallationer efter elsikkerhedsloven og elektrisk materiel på maskiner. Ordregiver har behov for ydelser i forbindelse med arbejde på el anlæg, der forsynes ved nominelle spændinger til og med 1.000 V a.c. eller 1.500 V d.c. Opgaverne løses primært inden for (altid gældende bekendtgørelse) - LBK nr. 26 af 10/01/2019 Bekendtgørelse af lov om sikkerhed ved elektriske anlæg, elektriske installationer og elektrisk materiel (Elsikkerhedsloven) - BEK nr. 1082 af 12/07/2016 Bekendtgørelse om sikkerhed for udførelse og drift af elektriske installationer - BEK nr. 1094 af 01/06/2021 Bekendtgørelse om maskiner. - Fællesregulativet (I seneste udgave) - Vejledning for nettilslutning af forbrugsinstallationer til lavspændingsnettet (≤ 1 kV) Ordregiver har en håndbog El/SRO, der beskriver, hvordan Ordregiver ser sine installationer udført. Håndbogen vil blive gennemgået inden opstart på en opgave. Leverandøren skal altid foretage første verifikation af installationen i henhold til DS/EN60204-1 afsnit 18 og DS/HD 60364-6. Verifikation skal være udført før kold-test begynder. Dokumentation af verifikationen skal afleveres til Ordregiver før kold-test kan begynde. Leverandøren skal selv kunne levere materialer efter behov til de stillede opgaver. I så fald skal det være kompatibelt med eksisterende installationer. Ordregiver har selv et begrænset lager af materialer/forbrugsmaterialer, som Leverandøren skal anvende til de stillede opgaver, dette aftales for de enkelte opgaver med projektlederen. Under udførelse af arbejdet, kan der være risiko for at komme i kontakt med farlige stoffer, derfor kan der være skærpede krav, til anvendelse af personlige værnemidler (Friskluftudstyr, overtræksdragter m.v.). Leverandøren skal medbringe alt værktøj, udstyr og personlige værnemidler (lysbue og ATEX), sikkerhedsbriller, hjelm, handsker, overtræksdragter m.v. samt evt. servicebil, til opgavens rettidige udførelse, og dette skal være inkluderet i de tilbudte timepriser. Ordregiver har til hensigt at indgå rammeaftale med to leverandører. Der gøres særligt opmærksom på, at Rammeaftalen ikke er eksklusiv. Ordregiver har ikke valgt at opdele udbuddet i delaftaler. Dette har Ordregiver valgt på baggrund af økonomiske- og kvalitetsmæssige hensyn, idet det vurderes at være mest hensigtsmæssigt at samle arbejdet på én rammeaftale.
Intern ID2023-1075
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
Supplerende klassifikation (cpv): 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer, 45310000 Udførelse af elektriske installationer, 45315000 Installation af el-varme og andre elektriske apparater i bygninger, 45317000 Øvrige elinstallationer, 45350000 Maskininstallationer, 50700000 Reparation og vedligeholdelse af installationer i bygninger, 50710000 Reparation og vedligeholdelse af elektriske og mekaniske installationer i bygninger, 50711000 Reparation og vedligeholdelse af elektriske installationer i bygninger, 50712000 Reparation og vedligeholdelse af mekaniske installationer i bygninger
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerAalborg Kommune
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato01/01/2025
Varigheds slutdato31/12/2026
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserOrdregiver har ret til at forlænge Rammeaftalen på de samme vilkår op til 1 år ad gangen. Ordregiver kan maksimalt forlænge Rammeaftalen i op til 2 år.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms19 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi26 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerAnsøger skal udfylde det offentliggjorte ESPD via Ethics. Ansøger skal udfylde ESPD'et med de oplysninger, som er angivet i udbudsbekendtgørelsen, herunder del II.A-II.D, III.A,-III.C, IV.B, IV.C, V og VI i ESPD'et. - Del II.A: Ansøger skal oplyse navn, CVR-nr., postadresse, kontaktperson, hvorvidt ansøger er en mikrovirksomhed, en lille eller en mellemstor virksomhed samt hvorvidt ansøger deltager i udbudsproceduren sammen med andre (som et konsortium eller lignende). - Del II.B: Ansøger skal angive navn(e) og kontaktoplysninger på den (de) person(er), der er bemyndiget til at repræsentere tilbudsgiver i forbindelse med denne udbudsprocedure. - Del II.C: Ansøger skal angive, om tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet. - Del II.D: Ansøger skal angive, om tilbudsgiver har til hensigt at give en del af Rammeaftalen i underleverance til tredjeparter. - Del III.A-III.C: Ansøger skal angive alle de efterspurgte oplysninger. Ansøger skal bekræfte, at ansøger ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i udbudslovens § § 135, stk. 1-3, 136 og 137, stk. 1, nr. 1 og 2. Hvis ansøger er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens § § 135, stk. 1-3,136 og 137, stk. 1, nr. 1 og 2 vil ansøger blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, medmindre ansøgeren har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at ansøgeren er pålidelig, jf. udbudslovens §138. - Del IV.B: Beskrives økonomisk og finansiel kapacitet, jf. udbudsbekendtgørelsen. - Del IV.C: Beskrives teknisk og faglig kapacitet, jf. udbudsbekendtgørelsen. De efterspurgte oplysninger danner grundlag for ordregivers vurdering af, hvorvidt ansøger er egnet til at løfte den udbudte opgave. - Del VI: Ansøger skal angive datoen for udfyldelsen af ESPD'et. Hvis ansøger deltager i udbudsprocessen sammen med andre, navnlig som del af en gruppe, et konsortium, et joint venture eller lignende, skal alle berørte deltagere indsende et særskilt ESPD. Alle de krævede oplysninger under del III skal afgives for hver deltager i konsortiet. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen dog være konsortiets samlede egnethed, der vurderes. Hvis de krævede oplysninger ikke afgives af alle konsortiedeltagere, er ansøgningen ikke nødvendigvis ikke konditionsmæssigt, men det kan have betydning for egnethedsvurderingen. Endvidere skal hver deltager i det individuelle ESPD angive den økonomiske aktørs rolle i gruppen, de øvrige økonomiske aktører, der deltager i proceduren samt i givet fald navnet på den deltagende gruppe (ESPD del II.A). Hvis ansøger baserer sig på andre enheders finansielle og økonomiske og/eller tekniske og/eller faglige kapacitet for at kunne opfylde de stillede egnethedskrav, skal der vedlægges særskilte ESPD'er med udfyldt del II.A og del III samt relevante oplysninger i del IV, som er behørigt udfyldt af de pågældende enheder(ESPD del II, afsnit C). Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være den samlede egnethed, der vurderes. Tilbudsgiver kan alene indgive ét tilbud. Såfremt samme juridiske enhed er en del af eller på anden måde deltager i flere tilbud, f.eks. selv indgiver eget tilbud, men samtidig indgår som deltager i et konsortium, der afgiver tilbud, skal tilbudsgiverne sikrer, at samme juridiske enheds deltagelse ikke medfører mulighed for gensidigt at påvirke indholdet af de forskellige tilbudsgivers tilbud. Ansøgningen skal afgives elektronisk på Ethics. Al kommunikation, herunder spørgsmål, skal ske via Ethics. Spørgsmål, der modtages senere end 6 dage før fristens udløb, kan ikke forventes besvaret. Interesserede bedes holde sig orienteret via det elektroniske udbudssystem, Ethics. Såfremt ansøger/tilbudsgiver måtte få tekniske problemer ved anvendelsen af udbudshjemmesiden, kan ansøger/tilbudsgiver mandag - torsdag fra kl. 08:00 til kl. 16:00 og fredag fra kl. 8.00 - 15.30 rette telefonisk henvendelse til Ethics Support på telefonnummeret +45 7022 7007. Ethics Support vil besvare ‘bestil et opkald’-henvendelser og skriftlige henvendelser i de ovenfor angivne åbningstider.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseVurdering af tilbud i forhold til underkriteriet ”Pris” sker på grundlag af Tilbudsgivers besvarelse af Tilbudsskabelonen, jf. Udbudsbetingelsernes pkt. 5.2.1.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi35,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKvalitet og tilbudte kompetencer
BeskrivelseVed vurdering af tilbud i forhold til underkriteriet ”Kvalitet og tilbudte kompetencer” vil der blive lagt vægt på følgende forhold: - CV’er, vægter 50 % - Efteruddannelse efter DS/EN 50110, vægter 10 % - Virksomhedens kvalitetsledelsessystem (KLS), vægter 20 % - Beskrivelse af virksomhedens egne krav til kvalitet, vægter 20 % Der vil i Tilbudsskabelonen fremgå, hvad der indgår i evalueringen, og hvad Ordregiver vægter positivt i denne forbindelse.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi45,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnCSR
Beskrivelseed vurdering af tilbud i forhold til underkriteriet ”Kvalitet” vil der blive lagt vægt på følgende forhold: - Retten til sikkert og sundt arbejdsmiljø, vægter 100 % Der vil i Tilbudsskabelonen fremgå, hvad der indgår i evalueringen, og hvad Ordregiver vægter positivt i denne forbindelse.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale delvis uden og delvis med fornyet iværksættelse af konkurrence
Yderligere omfattede købereOrdregiver har ret til at inddrage koncernforbundene selskaber eller en juridisk enhed, som er 100 % direkte eller indirekte ejet af Aalborg Kommune, i Rammeaftalen, således disse herefter kan trække på Rammeaftalen.
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud (LBKL nr. 593 af 2. 6. 2016) m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: 1) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2 2) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185,stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenAalborg Service A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenNordjyllandsværket A/S, Aalborg Bygas A/S, Aalborg Decentrale Værker A/S, Aalborg Fjernkøling A/S, Aalborg Fjernkøling Udvikling A/S, Aalborg Forsyning, Aalborg Service A/S, Aalborg Varme A/S
Organisation, der udfører betalingenNordjyllandsværket A/S, Aalborg Bygas A/S, Aalborg Decentrale Værker A/S, Aalborg Fjernkøling A/S, Aalborg Fjernkøling Udvikling A/S, Aalborg Forsyning, Aalborg Service A/S, Aalborg Varme A/S
Organisation, der underskriver kontraktenAalborg Service A/S
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse26 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse26 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes anslåede værdi19 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale
Den maksimale værdi for rammeaftalen26 000 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen19 000 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnUggerly Installation A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator1 (Uggerly Installation A/S)
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet0,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetja
Rangfølge på listen over vindere1
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten20231075
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud10/12/2024
Dato for indgåelse af kontrakten12/02/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftaleja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen249586-2024
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenAalborg Service A/S
Vinder
Officielt navnCBRE Teknisk Servicepartner A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator2 (CBRE Teknisk Servicepartner A/S)
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet0,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetja
Rangfølge på listen over vindere2
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten2023-1075
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud10/12/2024
Dato for indgåelse af kontrakten16/02/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftaleja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen249586-2024
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
RegistreringsnummerORG-37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
RegistreringsnummerORG-10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navnAalborg Service A/S
Registreringsnummer33164610
PostadresseNorbis Park 100
ByVodskov
Postnummer9310
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedJan Severinsen
Telefon20782497
Denne organisations roller
Køber
Gruppeleder
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0004
Officielt navnAalborg Decentrale Værker A/S
Registreringsnummer37271632
PostadresseNorbis Park 100
ByVodskov
Postnummer9310
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedJan Severinsen
Telefon20782497
Denne organisations roller
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0005
Officielt navnNordjyllandsværket A/S
Registreringsnummer37189294
PostadresseNorbis Park 100
ByVodskov
Postnummer9310
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedJan Severinsen
Telefon20782497
Denne organisations roller
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0006
Officielt navnAalborg Varme A/S
Registreringsnummer37271616
PostadresseNorbis Park 100
ByVodskov
Postnummer9310
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedJan Severinsen
Telefon20782497
Denne organisations roller
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0007
Officielt navnAalborg Bygas A/S
Registreringsnummer38255479
PostadresseNorbis Park 100
ByVodskov
Postnummer9310
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedJan Severinsen
Telefon20782497
Denne organisations roller
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0008
Officielt navnAalborg Fjernkøling A/S
Registreringsnummer37862940
PostadresseNorbis Park 100
ByVodskov
Postnummer9310
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedJan Severinsen
Telefon20782497
Denne organisations roller
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0009
Officielt navnAalborg Fjernkøling Udvikling A/S
Registreringsnummer38255452
PostadresseNorbis Park 100
ByVodskov
Postnummer9310
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedJan Severinsen
Telefon20782497
Denne organisations roller
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0010
Officielt navnAalborg Forsyning
Registreringsnummer33 16 46 10
PostadresseNorbis Park 100
ByVodskov
Postnummer9310
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedJan Severinsen
Telefon20782497
Internetadressehttps://aalborgforsyning.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0011
Officielt navnUggerly Installation A/S
Registreringsnummer15685433
ByAalborg Øst
Postnummer9220
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
E-mailju@uggerly.dk
Telefon98138888
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0012
Officielt navnCBRE Teknisk Servicepartner A/S
Registreringsnummer31165563
ByAalborg
Postnummer9000
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Telefon41737317
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0013
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID8b5248a8-48d5-40da-94e6-e4edbb8fb1f7  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen12/03/2025 11:26:40 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)12/03/2025 11:36:29 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer162783-2025
EUT-S-nummer51/2025
Offentliggørelsesdato13/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer