« Tilbage til oversigten over alle licitationer


86/2025
287623-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse – Rengøring af Letbanen, Ring 3
OJ S 86/2025 05/05/2025
Udbudsbekendtgørelse – den lempelige ordning
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnMetro Service A/S
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelRengøring af Letbanen, Ring 3
BeskrivelseMetro Service A/S (herefter MeSe) har siden 2002 drevet og vedligeholdt den Københavnske Metro for MetroSelskabet (MS). I oktober 2025 forventes MeSe at igangsætte driften af Hovedstadens Letbanen på Ring 3 og inden opstarten forventes at blive ansat op mod 180 letbaneførere, teknikere og kontrolrumsoperatører til det nye Kontrol-og Vedligeholdelsescenter (herefter CMC) i Glostrup. Letbanen kommer til at dække en strækning på i alt ca. 28 km og omfatter 29 stationer fra Ishøj til Lundtofte nord for Lyngby. Strækningen vil komme i drift i 2 faser, hvor Fase 1 (Syd: Ishøj station til Herlev station) med forventet opstart i oktober 2025 og omfatter 14 stationer og 19 togsæt. Fase 2 (Nord: Herlev Bymidte station til Lundtofte station) med yderligere 15 stationer og 10 togsæt og forventet opstart i maj 2026. Forventet opstart af rengøring på Letbanens CMC vil være primo december 2025. Disse udbudsbetingelser omhandler udbud af rengøring, soignering, vinduespolering, glatførebekæmpelse samt graffitiafrensning af Letbanens CMC, indvendige del af togsæt samt stationer, stationsarealer samt konstruktioner på strækning mellem stationerne.
Identifikator for proceduren9078bda3-3a0a-4090-99cf-38b5a3edb2e3
Intern IDBTN
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Hovedpunkterne i procedurenOffentligt udbud med mulighed for forhandlingsrunde.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
KorruptionEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
Deltagelse i en kriminel organisationEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorismeEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
SvigEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
Børnearbejde og andre former for menneskehandelEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
Har afgivet urigtige oplysninger eller tilbageholdt oplysninger, som ikke var i stand til at fremlægge de krævede dokumenter og indhentet fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedureHar den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer: a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt, b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger, c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, og d) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Rent nationale udelukkelsesgrundeAndre udelukkelsesgrunde, der måtte være fastsat i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstats lovgivning. Finder de rent nationale udelukkelsesgrunde, der er anført i den relevante meddelelse eller i udbudsdokumenterne, anvendelse?
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsprocedurenEr den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedureHar den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Skyldig i alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervetHar den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Betaling af socialsikringsbidragHar den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Betaling af skatter og afgifterHar den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitetEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelRengøring af Letbanen, Ring 3
BeskrivelseMetro Service A/S (herefter MeSe) har siden 2002 drevet og vedligeholdt den Københavnske Metro for MetroSelskabet (MS). I oktober 2025 forventes MeSe at igangsætte driften af Hovedstadens Letbanen på Ring 3 og inden opstarten forventes at blive ansat op mod 180 letbaneførere, teknikere og kontrolrumsoperatører til det nye Kontrol-og Vedligeholdelsescenter (herefter CMC) i Glostrup. Letbanen kommer til at dække en strækning på i alt ca. 28 km og omfatter 29 stationer fra Ishøj til Lundtofte nord for Lyngby. Strækningen vil komme i drift i 2 faser, hvor Fase 1 (Syd: Ishøj station til Herlev station) med forventet opstart i oktober 2025 og omfatter 14 stationer og 19 togsæt. Fase 2 (Nord: Herlev Bymidte station til Lundtofte station) med yderligere 15 stationer og 10 togsæt og forventet opstart i maj 2026. Forventet opstart af rengøring på Letbanens CMC vil være primo december 2025. Disse udbudsbetingelser omhandler udbud af rengøring, soignering, vinduespolering, glatførebekæmpelse samt graffitiafrensning af Letbanens CMC, indvendige del af togsæt samt stationer, stationsarealer samt konstruktioner på strækning mellem stationerne.
Intern IDBTN
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kriterium
TypeØkonomisk og finansiel formåen
NavnØkonomisk og Finansiel formåen
BeskrivelseDen økonomiske aktørs samlede årsomsætning for det antal regnskabsår, der anmodes om i den relevante meddelelse, i udbudsdokumenterne eller i ESPD, er som følger: Tilbudsgiver skal i ESPD’en oplyse følgende: • En egenkapital på minimum 2.000.000 DKK • Leverandøren skal have en årlig omsætning på minimum 130.000.000 DKK inden for rengøringsservice. • Tilbudsgivers omsætning i seneste afsluttede regnskabsår
Anvendelse af dette kriteriumAnvendt

Kriterium
TypeEgnethed til at udøve det pågældende erhverv
NavnMindstekrav og egnethed
BeskrivelseFølgende mindstekrav er ufravigelige og kan tilbudsgiver ikke leve op til disse, vil tilbudsgiver erklæres for ikke egnet. Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det MeSe oprettede ESPD’et udgør en indledende dokumentation, for at tilbudsgiver opfylder betingelserne for deltagelse og herunder, at tilbudsgiver ikke er omfattet af nogen udelukkelsesgrunde. Tilbudsgiver skal have dokumenteret erfaring med udførelsen af sammenlignelige opgaver omfattet af nærværende udbud. Som dokumentation skal tilbudsgiver vedlægge minimum 1 referencer på igangværende eller umiddelbart afsluttet opgaver, der er relevante for nærværende udbud. Hver reference skal som minimum indeholde oplysninger om opgavens indhold, kontraktens opstartstidspunkt, varighed samt omfang. Det er en betingelse for afgivelse af tilbud, at tilbudsgiver ikke er omfattet af nogen af de obligatoriske udelukkelsesgrundene i udbudsloven udbudslovens §§ 135-136 samt de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 137, som finder tilsvarende anvendelse i udbud efter forsyningsvirksomhedsdirektivet. Tilbudsgiver skal i ESPD’en angive, hvorvidt tilbudsgiver er omfattet af en eller flere af de angivne obligatoriske eller frivillige udelukkelsesgrunde. Det bemærkes, at MeSe ikke kan udelukke tilbudsgiver, der er omfattet af en eller flere af disse udelukkelsesgrunde, såfremt tilbudsgiver fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at denne trods heraf er pålidelig. Det er MeSe, som foretager vurderingen af, om evt. fremlagt dokumentation er tilstrækkelig.
Anvendelse af dette kriteriumAnvendt

Kriterium
TypeTeknisk og faglig formåen
NavnSe ovenfor
BeskrivelseSe ovenfor
Anvendelse af dette kriteriumAnvendt
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris
Kriterium
TypeKvalitet
NavnIT-system/Rapportering og data
BeskrivelseVed vurdering af dette kriterie vil MeSe vægte: • System-understøttelse af ydelsen og rapportering, f.eks. via apps eller IT-systemer, samt hvorvidt det er muligt at overføre data for udførte opgaver og dokumentation til SAP i MeSe, f.eks. via API-løsning • En beskrivelse af hvordan tilbudsgiver kan registrere forbrug af produkter samt oplysninger om, hvornår opgaver er løst, og hvordan disse oplysninger vil blive leveret til MeSe. • Tilbudsgiveres rapportering efter udførelse af en opgave eller inspektion. • Tilbudsgiverens månedlige rapporteringsrapport (kvalitet og detaljeringsgrad) • Tilbudsgiverens skal beskrive og sandsynliggøre et fagligt, driftssikkert og gnidningsfrit samarbejde, så den gode kommunikation fremmes og spildtid internt i tilbudsgivers organisation og i relation til MeSe minimeres. IT-system Scala Vurderes System-understøttelsen fuldstændigt og indeholder ovenstående punkter tildeles 10 point. Det vægtes positivt, såfremt der gives yderlige information, som kan give MeSe merværdi og sikre en bedre kvalitet og samarbejde. 10 Vurderes System-understøttelsen delvist indeholdende ovenstående punkter tildeles 5 point. 5 IT-system tildeles 0 point, såfremt den ikke indeholder information om nogen af de ovenstående punkter og vurderes uegnet. 0 Tilbudsgiver skal fremsende en beskrivelse af ovennævnte, herunder eksempler på de forskellige typer af rapporter.
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation
BeskrivelseTræning og kompetenceudvikling: Tilbudsgiver skal beskrive, hvorledes tilbudsgiver vil træne og kompetenceudvikle de medarbejdere, der skal varetage opgaverne for Metro Service. I evalueringen vægtes det positivt, såfremt tilbudsgiver systematisk vil sikre træning og kompetenceudvikling af de medarbejdere, der skal varetage opgaverne for Metro Service. Det vægtes således positivt, hvis tilbudsgivers tilbud indeholder en plan, der omfatter konkrete tiltag og foranstaltninger til træning og kompetenceudvikling af medarbejderne. Dokumentation for gennemførelse af planen vil blive forventet. Implementeringsplan: Tilbudsgiver skal beskrive sin implementeringsplan for opstart og indkøring af kontrakten for Metro Service. I evalueringen vægtes det positivt, såfremt tilbudsgivers løsning indeholder en implementeringsplan, hvor der tager højde for relevante forhold i perioden før og efter kontraktstarten, som sandsynliggør en god samt smidig opstart og indkøring af kontrakten, som f.eks. at det i en opstartsperiode er nødvendigt at indsætte ekstra ressourcer til varetagelse og ledelse af opgaven. Organisationsplan med ansvarsforhold: Ved vurdering af kriteriet "Organisation" vil MeSe vægte i hvor høj grad at tilbudsgiveren kan opstille en organisationsplan, som indeholder klare og logiske kompetence- og ansvarsforhold, og en bemandingsplan, der har de nødvendige kompetencer og de resurser, der kræves for opfyldelse af kvalitetskravene. Tilbudsgiver skal fremsende en beskrivelse af de ovennævnte punkter.
Kriterium
TypeKvalitet
NavnMiljø
BeskrivelseMiljømæssige performance Kriteriet vil blive vurderet positivt hvis leverandør er certificeret i ISO14001- standarden. ISO14001-certificering vil blive vægtet positivt i forhold til tildelingskriterierne, da det demonstrerer tilbudsgiverens engagement i miljøledelse og overholdelse af internationale miljøstandarder. Tilbudsgivere, der ikke er ISO14001-certificerede, opfordres stadig til at præsentere deres miljøinitiativer, politikker og resultater for at vise deres engagement i miljøbeskyttelse og bæredygtighed. Det kunne f.eks. være ift. CSR, Svanemærket, EU Ecolabel (ISO14024) eller lignende. Minimumskrav: tilbudsgiver skal være Svanemærket el. tilsvarende.
Kriterium
TypeKvalitet
NavnMaskiner og Udstyr
BeskrivelseMaskiner og udstyr: Tilbudsgiver skal inkludere en beskrivelse af deres evne til at implementere innovative løsninger og bruge avanceret teknologi til at forbedre effektivitet og kvalitet i rengøringsprocessen. Dette kan omfatte brug af robotter og andre avancerede rengøringsredskaber og -teknologier. Herunder kan tilbudsgiver angive de typer af rengøringsmaskiner og udstyr som tilbudsgiver vil benytte for at garantere kvaliteten af rengøringen. Den valgte leverandør vil være forpligtet til at anvende de angivne maskiner i hele kontraktens løbetid, (eller maskiner som MeSe efterfølgende godkender som værende endnu mere egnede til opgaven).
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Frist for anmodning om yderligere oplysninger26/05/2025 10:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Frist for modtagelse af tilbud02/06/2025 10:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseEndnu ikke kendte
Elektronisk faktureringPåkrævet
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerMetro Service A/S
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenMetro Service A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnMetro Service A/S
Registreringsnummer21263834
PostadresseMetrovej 3
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedBetina Tølbøll Nielsen
Telefon27616901
Internetadressehttps://www.metroservice.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnMetro Service A/S
Registreringsnummer37795526
PostadresseMetrovej 3
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedMetro Service A/S
Telefon27616901
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.etichs.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID9506bd94-8ad2-4d3c-bd61-cf8fab642b35  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbudsbekendtgørelse – den lempelige ordning
Bekendtgørelsesundertype21
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen01/05/2025 15:11:38 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)01/05/2025 15:11:38 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer287623-2025
EUT-S-nummer86/2025
Offentliggørelsesdato05/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer