« Tilbage til oversigten over alle licitationer


170/2026
608801-2026 - Resultater
Danmark – Gaderengøring – Udbud af Fortovsordningen og Facademeterordningen for Københavns Kommune
OJ S 170/2026 03/09/2026
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKøbenhavns Kommune - Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen
E-mailey7q@kk.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af Fortovsordningen og Facademeterordningen for Københavns Kommune
BeskrivelseKøbenhavns Kommunes Klima, Miljø- og Teknikforvaltning ønsker at udbyde renhold af fortove og udvalgte gågader under den såkaldte Fortovsordning og Facademeterordning.Fortovsordningen og Facademeterordningen er to politisk vedtagne renholdelsesordninger, hvor Københavns Kommune har overtaget grundejernes renholdelsesforpligtelser på offentlige fortove og udfører renhold for grundejernes regning. Formålet med begge ordninger er at sikre et ensartet og regelmæssigt renhold i udpegede områder i København. Fortovsordningen og Facademeterordningen har været udliciteret siden den 1. januar 2019. Ordningerne har juridisk hjemmel i Vejlovens §§ 64-68. Det følger af Vejlovens §72, stk. 2, at arbejde udført for grundejers regning, skal udføres billigst muligt, hvilket er baggrunden for nærværende udbud. Ordningerne er takstbaseret. Der udbydes i alt tre opgaver, hvoraf den ene er en option:- Renhold under Fortovsordningen- Renhold, ukrudtsbekæmpelse og vintertjeneste under Facademeterordningen, og- Option på renhold af midterareal og monumenter på gågader/strøgTilbud vurderes samlet og kontrakten tildeles efter laveste pris.Der afgives ikke internt kontrolbud.Den nye kontrakt vil have virkning fra 1. januar 2027.
Identifikator for proceduren82bc37ea-9cf2-4c96-9cba-7c63a64c5cd7
Tidligere bekendtgørelseb0271865-fc04-4fe9-9541-f2d7f43a0049-01
Intern ID2025-0233999
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet vil blive gennemført som et offentligt udbud, jf. udbudslovens afsnit II, hvor alle interesserede virksomheder kan afgive tilbud.Tilbud vurderes samlet og kontrakten tildeles efter laveste pris. Der afgives ikke internt kontrolbud.Udbudsmaterialet består af følgende dokumenter:Udbudsbekendtgørelsen Bilag A: Kontraktudkast med tilhørende bilag; Bilag 1: Arbejdsklausul, Bilag 2: Leverandørens samfundsansvar (ESG- bilag) Bilag 3: Krav til fakturering Bilag B: Kravspecifikation Bilag C: Tilbudsliste (skal udfyldes og uploades i Mercell) Bilag D: Liste over køretøjer der vil blive benyttet på nærværende kontrakt (skal udfyldes og uploades i Mercell) Bilag E: Geografisk afgrænsning af området; Excel ark med oplysninger om; Gader der er omfattet, Bedste bud på gader der er omfattet af dispensationer pr. 1.1.2027, Facademeterordningen og Midterarealer og monumenter (option) Bilag F: Renholds regulativ og karakterskala for renhold: F1: Karakterskala til bedømmelse af renhold (uddrag fra Kvalitetshåndbog)F2: Retningslinjer for renhold (Renholds regulativ 2020)F3: Retningslinjer for udførsel af vintertjeneste (2015) Bilag G: Underleverandører (skal kun udfyldes, hvis der bydes ind med underleverandører) Bilag H: Alkohol, rusmiddel og rygepolitik for Københavns Kommune: H1: Retningslinjer om indtagelse af alkohol og rusmidler H2: Retningslinjer om rygning Bilag I: Anfordringsgaranti skabelon (principperne i skabelon skal anvendes, når der af den vindende leverandør skal stilles anfordringsgaranti) Bilag J: Virksomhedsoverdragede medarbejder samt vilkår forbundet med dette  J1: Generelle forpligtigelser J2: Oplysninger om personale der overdrages J3: Overenskomster (del 1 og 2) Bilag K: Skabelon til erklæring om fælles befuldmægtiget i konsortier (skal kun udfyldes, hvis der bydes ind som konsortium) Bilag L: Skabelon til støtteerklæring (skal kun udfyldes, hvis der bydes ind med støtteenhed) Bilag M: Egenerklæring vedrørende restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90611000 Gaderengøring
Supplerende klassifikation (cpv): 90612000 Gadefejning, 90620000 Snerydning
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms20 846 755,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelUdbud af Fortovsordningen og Facademeterordningen for Københavns Kommune
BeskrivelseKøbenhavns Kommunes Klima, Miljø- og Teknikforvaltning ønsker at udbyde renhold af fortove og udvalgte gågader under den såkaldte Fortovsordning og Facademeterordning.Fortovsordningen og Facademeterordningen er to politisk vedtagne renholdelsesordninger, hvor Københavns Kommune har overtaget grundejernes renholdelsesforpligtelser på offentlige fortove og udfører renhold for grundejernes regning. Formålet med begge ordninger er at sikre et ensartet og regelmæssigt renhold i udpegede områder i København. Fortovsordningen og Facademeterordningen har været udliciteret siden den 1. januar 2019. Ordningerne har juridisk hjemmel i Vejlovens §§ 64-68. Det følger af Vejlovens §72, stk. 2, at arbejde udført for grundejers regning, skal udføres billigst muligt, hvilket er baggrunden for nærværende udbud. Ordningerne er takstbaseret. Der udbydes i alt tre opgaver, hvoraf den ene er en option:- Renhold under Fortovsordningen- Renhold, ukrudtsbekæmpelse og vintertjeneste under Facademeterordningen, og- Option på renhold af midterareal og monumenter på gågader/strøgTilbud vurderes samlet og kontrakten tildeles efter laveste pris.Der afgives ikke internt kontrolbud.Den nye kontrakt vil have virkning fra 1. januar 2027.
Intern ID2025-0233999
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90611000 Gaderengøring
Supplerende klassifikation (cpv): 90612000 Gadefejning, 90620000 Snerydning
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms20 846 755,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseLaveste pris
Kategori for tildelingskriteriet fast værdiFast værdi (i alt)
Tildelingskriterium talværdi20 846 755
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 448 af 8.5.2024 om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer) gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af særlige bestemmelser om prækvalifikation, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Klage over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at kontrakten er indgået, forudsat at underretningen har indeholdt en begrundelse for beslutningen. Klage over indgåelse af rammeaftaler efter udbudslovens afsnit II, III og §§ 191 og 192, efter tilbudsloven eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 6 måneder regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere om tildelingsbeslutningen. naevneneshus.dk Klage over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har meddelt sin beslutning. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4 for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en sådan bekendtgørelse, forudsat at bekendtgørelsen med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden efter lovens § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. Hvis klagen ikke er indgivet i disse perioder, skal klageren tillige angive, om der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse83 387 020,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnTerranor A/S
Underleverandør
Officielt navnTerranor AB
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorTilbud fra Terranor A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet83 387 020,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenKontrakt vedr. Fortovsordningen og Facademeterordningen for Københavns Kommune
Dato for indgåelse af kontrakten06/08/2026
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKøbenhavns Kommune - Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen
Registreringsnummer64942212
AfdelingKlima-, Miljø- og Teknikforvaltningen
PostadresseNjalsgade 17
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedSusanna Siff Nielsen
E-mailey7q@kk.dk
Telefon+45 33665600
Fax+45 51778722
Internetadressehttp://www.kk.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnTerranor A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Registreringsnummer40598081
PostadresseHårup Bygade 20
BySilkeborg
Postnummer8600
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedTerranor A/S
E-mailinfo@terranor.dk
Telefon31908070
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnTerranor AB
Den økonomiske operatørs størrelseMikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Registreringsnummer559185-9029
PostadresseBjörnstigen 85
BySolna
Postnummer17073
Landsdel (NUTS)Stockholms län (SE110)
LandSverige
EnhedTerranor AB
Denne organisations roller
Underleverandør
8.1.
ORG-0006
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDab90452e-e0f2-489a-ae8a-b4e6c7c1a1e2  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen01/09/2026 12:32:44 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)01/09/2026 13:09:50 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer608801-2026
EUT-S-nummer170/2026
Offentliggørelsesdato03/09/2026

« Tilbage til oversigten over alle licitationer