Installatører tjener for få penge
Installatørbranchen havde 2012 en relativ lav overskudsgrad på 3,4, viser installatøranalyse fra Deloitte og brancheorganisationen Tekniq
- Den lave overskudsgrad viser, at indtjeningen blandt rigtigt mange el-og vvs-installatører er meget sårbar. Hvis disse virksomheder skal kunne løse deres opgaver i fremtiden, kræver det et bedre økonomisk rygstød. Det vil for nogle af dem sige, at de skal være bedre til at sige nej til de opgaver, hvor risikoen er for stor, lyder det fra udviklingschef Bo Neville, Tekniq Installatørernes Organisation, der i samarbejde med Deloitte har udarbejdet en analyse, der bl.a. viser, at overskudsgraden i installatørbranchen i 2012 var relativt lav, 3,4.
Desuden viser analysen, at selvom det gennemsnitlige resultat før renter pr. ansat steg fra 29.000 kr. i 2011 til 35.000 sidste år, er indtjeningsniveauet for mange installatører stadig meget lavt.
- Det går bedre, men der skal ikke så meget til før, det går galt for mange virksomheder. De skal virkelig være fokuserede på at drive en god forretning, siger partner Bo Odgaard, Deloitte.
Sværest for store virksomheder
Branchens generelle tilstand dækker imidlertid over store forskelle. De store virksomheder har det sværest. VVS-virksomheder med over 100 ansatte havde sidste år et gennemsnitligt underskud på 5000 kr. pr. ansat. Omvendt har den bedste fjerdedel af branchen orden i penalhuset; de ved, hvad de tjener penge på, de har effektive medarbejdere og gode rutiner og deres gennemsnitlige indtjening pr. ansat var på over 140.000 kr.
- Mange virksomheder tager for lidt i timen i forhold til de omkostninger, der er ved at drive en installatørvirksomhed. Det fornuftige vil være, at installatørerne gradvist hæver timeprisen, så den i højere grad afspejler de omkostninger, der er ved at drive deres virksomhed, siger Bo Odgaard og suppleres af Bo Neville.
- Heldigvis har en del virksomheder været gode til at tilpasse sig de nye markedsvilkår, og de vinder terræn. Men der er også en række virksomheder, som har oplevet store tab på enkelte kunder, og som derfor har tabt terræn.
- kj