Kom til workshop: Udvikle nye Service Business
Teknologisk Institut afholder to dages interaktiv workshop om 'Service Business Models' ...
Vi stiller op sammen med Soren Kaplan som hovedfacilitator på de to dage.Soren er partner i virksomheden Innovation Point, USA, og er en af de fremmeste eksperter på service business modeller. På workshoppen går vi i dybden og arbejder interaktivt over to dage med HVAD og HVORDAN:
Workshop 1, Torsdag den 21.marts
Creating New Products and Services and Service Business Models for Growth
Workshop 2, Fredag den 22. Marts
Organizational Strategies for Product and Service Innovation
Målgruppe
R&D Manager, Salg og Marketing Managers, HR Managers, IT Managers, COOs, CFOs, CEOs og øvrige involveret i forretningsudvikling i både service- og fremstillingsvirksomheder.
Tilmelding: www.teknologisk.dk/k45009
Tid og sted
Torsdag og fredag, 21.-22. marts, kl. 08:00 – 17:00. Sted: Center for Idé & Vækst, Teknologisk Institut, Bygning 1, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup. Pris: 3.995,- DKK per deltager (ex. moms). Prisen inkluderer forplejning og materialer.
Take-aways fra workshops
• Få indsigt i nye trends i service business innovation
• Få indsigt i case-historier fra små og store virksomheder, som har haft stor succes med service innovation.
• Få indblik i og diskutér de organisatoriske udfordringer, når der arbejdes med service forretningsmodeller og innovation.
• Få inspiration fra andre deltagere – hør, hvorledes de har løst udfordringerne.
Antal deltagere
Vi har sat antal deltagere til max. 40.
Til gruppearbejdet vil grupperne bestå af 8 deltagere og en facilitator.
Fremadrettet
Teknologisk Institut vil fortsætte med at sætte fokus på muligheder og udfordringer forbundet med service forretningsmodeller, produkt og service innovation og organisatoriske udfordringer. Det sker gennem rådgivning, netværksaktiviteter, workshops og konferencer – oftest i samarbejde med nogle af de bedste internationale rådgivere og eksperter.