Nyt motionsanlæg i det fri
Onsdag 19.december indvies nyt motionsanlæg i Kokkedal, hvor det bliver muligt at træne i det fri
Udendørs træningsredskaber vinder mere og mere frem i Danmark. Med inspiration fra udlandet er der de senere år indviet over 100 fitnessparker herhjemme, og nu er Hørsholm Kommune også med på trenden gennem indvielsen af et træningsanlæg ved handicap- og plejeboligerne Louiselund i Kokkedal.
- Det er en spændende opgave, for redskaberne skal integreres med byggeriet, ligesom sammensætningen af øvelser skal tage hensyn til beboernes ønsker og forudsætninger, forklarer konsulent Lars Ølgaard fra Uno Koncept i Solrød, som har stået for udførelsen af projektet.
Elegant og nemt at holde
Uno Koncept har valgt fitnessredskaber, der kan stå ude hele året samtidig kombinerer et meget elegant og enkelt design med stærke materialer og et minimum af krav til vedligeholdelse. Træningsanlægget er derfor med til at gøre området mere tiltrækkende uden at belaste driftsbudgettet.
- Fitnessredskaberne er udført i et meget rendyrket look, så de passer perfekt til moderne arkitektur. Og med deres konstruktion er de stort set vedligeholdelsesfrie i mange år fremover. Hos Uno lægger vi vægt på både sikkerhed og lang levetid, og begge krav er til fulde opfyldt her på Louiselund, fortæller konsulent Lars Ølgaard.
Indvielse med demostration
Træningsanlægget indvies onsdag den 19. december kl. 15. Her vil sundhedsekspert Teresa Heimann fra Uno gennemgå mulighederne med det nye anlæg og fordelene ved træning i det fri generelt.
Fitnessredskaberne er placeret i ankomsthaven på Louiselund og er skabt gennem en generøs donation fra Sonja og Hans Henrik With Nielsens Fond. Center for Sundhed og Omsorg under Hørsholm Kommune har været opdragsgiver på opgaven.
- jhn