Sport og hestekræfter i HerningJohnny Lauritzen fra Maskinhuset på EM-ridebanen, hvor Terex er repræsenteret med en masse hestekræfter i form af 12 stærke og smidige gummihjulslæssere.

Sport og hestekræfter i Herning

Ved EM i ridebanespringning og dressur i Herning fungerer 12 Terex gummihjulslæssere som f.eks. som servicemaskiner

Det kræver maskinkraft i den store skala, når 24.000 m2 ridebane skal opbygges fra bunden. Heraf står opvisningsbanen i MCH Arena for de ca. 10.000 m2.

Først er der placeret beskyttende gummiplader på græstæppet, herefter er der lagt 140 lastvognlæs sand, og endelig er der som toplag lagt 15-16 cm elastisk fiberbund. De tunge gummiplader er blevet leveret med Terex gummihjulslæssere.

Maskinparken tæller godt 40 maskiner. Ud over de 12 Terex gummihjulslæssere er der flere traktorer, vandvogne, dumpere og tromlere.

Alt for hestene
Terex-maskinerne har transporteret 3500 baller spåner, hø og halm til staldteltene, så de 600 deltagende sportsheste står tørt og godt.

Maskinhuset fra Horsens er importør af Terex i Danmark. Virksomheden er også en af sponsorerne og har i samarbejde med udlejningsfirmaet JM Trykluft fra Aarhus leveret Terex-maskinerne til den store ridesportsevent.

Stævnet hedder korrekt ”ECCO FEI European Championships 2013” og rummer disciplinerne ridebanespringning, dressur og para dressur.

Trofast samarbejdspartner
Terex er en sikker deltager, når ridesporten afvikler store stævner i Danmark. Det fortæller sportsdirektør Bo Kristoffersen fra EM-stævnet i Herning.

- Vi har gennem mange år haft et godt samarbejde med Maskinhuset. Uden de mange maskiner kunne vi jo slet ikke løfte opgaven. Og hvis vi skulle ud og leje maskinparken til fuld pris, så kunne vi ikke lave så stort et arrangement. Samarbejdet med Maskinhuset betyder derfor rigtig meget for os, siger han.

29.000 har købt billetter til EM i Herning, som skønnes at blive set af over 100 millioner tv-seere verden over. Arrangementet finder sted fra 20.-25. august.

- kj

22/8 2013
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød