Hvorfor stopper folk op og taler med hinanden et sted og passerer igennem et andet?Ny forskningspulje støtter projekter, der kigger på bygninger og den arkitektur og undersøger, hvordan de f.eks. kan være med til at fremme både sundhed og sociale relationer. Foto: Steffen Stamp.

Hvorfor stopper folk op og taler med hinanden et sted og passerer igennem et andet?

Realdania vil med en ny forskningspulje på 10 mio. kr. støtte forskningsprojekter, der skal undersøge, hvordan fysiske rammer påvirker livskvalitet, trivsel og sociale relationer

I undersøgelsen 'Vores Livskvalitet' har Realdania spurgte 122.000 danskere til deres hverdag og livskvalitet. Den viste, at omkring 20 % af danskernes oplevede livskvalitet kan forklares med tilfredsheden med boligen. 

Samtidig viste undersøgelsen også, at sociale relationer er det, der betyder allermest – og de relationer kan arkitekturen og de fysiske rammer være med til at understøtte.

Til gengæld mangler der viden om, hvorfor arkitekturen betyder så meget for livskvaliteten. Derfor har Realdania afsat 10 mio. kr. til en forskningspulje, der skal skabe ny viden om netop det.

- Vi skal blive langt bedre til at forstå og udnytte arkitekturens muligheder, for hver eneste dag påvirker den vores sanser, adfærd, sociale relationer og sundhed. 

- Vi ved, at arkitektur kan gøre en markant forskel for os, men det kræver, at vi tager arkitekturen alvorligt og får mere viden, siger Stine Lea Jacobi, filantropidirektør i Realdania.

De 10 mio. kr. i forskningspuljen skal forventeligt støtte 3-4 projekter, hvor forskere samarbejder på tværs af vidensinstitutioner og fagligheder f.eks. inden for arkitektur, neurologi, sociologi eller psykologi. 

Støtten vil gå til projekter, der kigger på omgivende bygninger og arkitektur og undersøger, hvordan de f.eks. kan være med til at fremme både sundhed og sociale relationer.

- Der er en masse spørgsmål om vores bygninger og byrum, det kunne være interessant at finde flere svar på. Hvorfor bevæger børn sig mere i én skolegård, end de gør i en anden? Hvorfor bliver et byrum et sted, hvor folk stopper op og taler med hinanden, mens et andet bare bliver et sted, man passerer igennem? 

- Der findes mange steder derude, der fungerer fantastisk, men vi vil gerne blive klogere på, hvorfor de fungerer så godt, siger Stine Lea Jacobi.

De støttede projekter skal indledningsvis skabe mere viden om arkitekturens indflydelse på samfundet. 

Men målet er også at gøre det nemmere at bruge den viden, så arkitekter, håndværkere og andre i byggebranchen kan tænke menneskelige behov ind i deres byggeprojekter fra start. 

Derfor vil de udvalgte forskningsprojekter og de, der arbejder med dem, også blive en del af et videnværksted, hvor de kommer til at dele deres viden og erfaringer med hinanden. 

Når projekterne er afsluttet, vil alle resultater være frit tilgængelige og gratis at bruge, så flest mulige kan få glæde af dem.

Forskningspuljen er åben for ansøgninger indtil 18. marts 2026. Projekterne, der vil modtage støtte, bliver udvalgt i juni 2026.

Alle danske vidensinstitutioner kan søge, men ikke alene. Ansøgninger skal indgå i et tværfagligt samarbejde, som kan inkludere f.eks. arkitektfaglige miljøer, neurologi, sociologi og psykologi.

-dc

10/12 2025
  • Leg for livet

    Leg for livet

    arkitektur ›Når Mary Elizabeths Hospital åbner som en del af Rigshospitalet, bliver leg et bærende element i mødet med syge børn og deres familier. Fire indendørs legepladser skal skræddersys til børnenes særlige behov og skabe frirum midt i en sårbar hverdag
  • Frederiksbergbaseret tegnestue vil favne bredere

    Frederiksbergbaseret tegnestue vil favne bredere

    arkitektur ›To nye partnere skal være med til at tegne fremtiden for JJW Arkitekter. Både Syreen Louise Kihm og Nicolaj Gjøg var i forvejen associerede partnere og skal nu arbejde med strategisk udvikling i et bredere perspektiv
  • Et symbol på en ny tendens i arkitekturen

    Et symbol på en ny tendens i arkitekturen

    arkitektur ›Årets Arne går til Haver til Maver af Claus Pryds Arkitekter m.fl. for huset på Frederiksberg. Initiativprisen Lille Arne går til Copenhagen Architecture Biennial af CAFx, som blev afholdt for første gang i efteråret 2025
  • Generations-og direktørskifte hos JUUL Frost Arkitekter

    Generations-og direktørskifte hos JUUL Frost Arkitekter

    arkitektur ›Philip Krogh tiltræder som administrerende direktør med ansvar for drift, kontrakt- og projektforhold, mens Christian Hanak bliver udviklingsdirektør med fokus på strategi, opgavetilgang og samarbejdsrelationer
  • Gammel fabriksbygning omdannes til Brønderslevs nye kultur-vartegn

    Gammel fabriksbygning omdannes til Brønderslevs nye kultur-vartegn

    arkitektur ›Vinder af arkitektkonkurrencen er et team bestående af AART architects med underrådgiverne Sweco Danmark A/S, ReVærk ApS og ERIK BRANDT DAM arkitekter ApS
  • Ny chefrådgiver til arkitektfirmaet AART

    Ny chefrådgiver til arkitektfirmaet AART

    arkitektur ›Dorte Alber tiltræder 1. februar som ny chefrådgiver hos AART som led i udvikling firmaets tværfaglige bygherrerådgivning
  • Bachelorstuderende vinder Fællesskabsprisen for Banken på Christiania

    Bachelorstuderende vinder Fællesskabsprisen for Banken på Christiania

    arkitektur ›Projektet gentænker bankbegrebet og erstatter økonomisk kapital med social værdi gennem deling af værktøjer, idéer og tjenester, lyder en del af begrundelsen fra juryen ved den første uddeling af den nye arkitektpris
  • Greve Kommune bygger museum til næsten 100 millioner kroner

    Greve Kommune bygger museum til næsten 100 millioner kroner

    arkitektur ›Der skal bygges ny museumsbygning til over på Mosede Fort, der rummer historien om Danmark under 1. Verdenskrig