
Musikhusparken foran snarlig åbning i Aarhus
Der er officiel åbning af den spektakulære musikhuspark 27. juni
Aarhus kommune inviterer nu til åbning af Musikhusparken 27. juni kl. 15.
Du kan høre lækker livemusik, gå en tur i den nye park, høre og læse om visionerne med parken, nyde kunsten, tage en drink i Musikhusets nye café eller bare slappe af i de nye parkmøbler og nyde livet i byens nye park, lyder det fra kommunen i en meddelelse.
-Den nye Musikhuspark bliver et grønt åndehul midt i byen. Den ligger centralt i Aarhus og får en samlende effekt for byens kulturelle kraftcenter med Musikhuset, Aros, Den Jyske Opera, Teaterhuset Filuren, Festugen, Musikskolen, Det Jyske Musikkonservatorium, Bora Bora, Børnekulturhuset og Opgang2 som naboer, fortæller kommunen.
Samtidig fremhæves det, at parken forbinder natur, kultur og kunst med bæredygtighed og er designet til at tilbyde rum for rekreation, fællesskab og kreativ udfoldelse.
Sommeren igennem vil der være koncerter, jazzfestival og comedy på den nye scene i parken.
Senere på året kommer flere nye elementer til. Centralt i parken kommer Aros’ ambitiøse og monumentale kunstinstallation The Dome, a Skyspace til at ligge. Børnefamilier vil kunne hygge sig på en ny legeplads, og til vinter står en helt ny skøjtebane klar.
De enkelte elementer i parken bliver færdiggjort løbende over året.
Musikhusparken er tegnet af den aarhusianske tegnestue Schønherr sammen med HABITATS, Artelia og Morten Stræde. OKNygaard begyndte arbejdet med at omdanne parken i sensommeren sidste år.
-kis