Ny chefrådgiver til arkitektfirmaet AART

Ny chefrådgiver til arkitektfirmaet AART

Dorte Alber tiltræder 1. februar som ny chefrådgiver hos AART som led i udvikling firmaets tværfaglige bygherrerådgivning

Som chefrådgiver og faglig leder for effekt får Dorte Alber ansvar for den faglige og forretningsmæssige udvikling af området hos AART med mål om at styrke tværfaglig og helhedsorienteret rådgivning af både offentlige og private bygherrer, hedder det i en meddelelse.

-Dorte indtræder i en ny rolle i AART, hvor hun får særligt ansvar for at udvikle vores rådgivning af bygherrer i projekternes helt tidlige og helt sene faser. Dorte har mange års erfaring med at udvikle og facilitere samskabende processer, hvor helhedstænkning og tværfaglighed er afgørende for at definere og opnå fælles effektmål, siger Kathrine Stærmose, partner, arkitekt og kunderelationschef hos AART.

Ansættelsen er et led i en ambition om at udvikle et forretningsområde for bygherrerådgivning med afsæt i AARTs særlige effekttilgang og proces.

-Dortes faglige tyngde inden for undervisning og pædagogik og hendes viden om projektudvikling, brug og adfærd er helt i tråd med vores tilgang til arkitekturen, og hun vil få en stor berøringsflade med bygherrer, samarbejdspartnere og kolleger på tværs af AART. Vi glæder os meget over at byde Dorte velkommen hos os, siger Kathrine Stærmose.

Arkitektur, der bygger bro 

Dorte Alber er uddannet i idéhistorie og psykologi og har tidligere arbejdet hos Via University College, Aarhus Kommune og senest som chefkonsulent hos NERD architects, hvor hun særligt har arbejdet med undervisningsarkitektur.

 I den nye rolle vil Dorte arbejde på tværs af AART og bidrage til udviklingen af projekter inden for kultur, undervisning, sundhed, erhverv, byudvikling og boliger.

-For mig handler effektrådgivning om at bygge bro mellem vision og virkelighed. Som rådgivere skal vi insistere på at skabe tydelige sammenhænge mellem bygninger og mennesker. Det kræver mod og nysgerrighed - og en dybere forståelse af, hvordan arkitektur påvirker adfærd, trivsel og hverdagsliv. 

Det er her, vi formår at lave den meningsfulde og velbegrundede oversættelse fra behov og mål til projekter – bymiljøer og bygninger, der ikke bare fungerer, men som også bidrager til udvikling af mennesker, steder, organisationer og samfund, siger Dorte Alber.

Dorte Alber får base på AARTs kontor i Aarhus, men vil arbejde på tværs af firmaets kontorer i Skandinavien.

-kis


3/2 2026
  • Dansk arkitektstue scorer Mipim-hattrick

    Dansk arkitektstue scorer Mipim-hattrick

    arkitektur ›Med fællesskabet som drivkraft kan Werk for tredje år i træk tage hjem fra Frankrig med en Mipim Award
  • NOVA5 bliver en del af RUM

    NOVA5 bliver en del af RUM

    arkitektur ›RUM styrker sin tilstedeværelse på Sjælland med købet af den københavnske tegnestue NOVA5. Med beslutningen samles to fagligt stærke miljøer med en fælles ambition om at levere 100 % dedikeret arkitektrådgivning med mennesket i centrum
  • Arkitekten skal tilbage bag rettet

    Arkitekten skal tilbage bag rettet

    arkitektur ›Nyt arkitekturkollektiv vil tage kampen op mod mastodonterne ved selv at blive en. Ambitionen er at nå 1000 medarbejdere i Europa, og første opkøb i Tyskland er allerede på plads
  • Leg for livet

    Leg for livet

    arkitektur ›Når Mary Elizabeths Hospital åbner som en del af Rigshospitalet, bliver leg et bærende element i mødet med syge børn og deres familier. Fire indendørs legepladser skal skræddersys til børnenes særlige behov og skabe frirum midt i en sårbar hverdag
  • Frederiksbergbaseret tegnestue vil favne bredere

    Frederiksbergbaseret tegnestue vil favne bredere

    arkitektur ›To nye partnere skal være med til at tegne fremtiden for JJW Arkitekter. Både Syreen Louise Kihm og Nicolaj Gjøg var i forvejen associerede partnere og skal nu arbejde med strategisk udvikling i et bredere perspektiv
  • Et symbol på en ny tendens i arkitekturen

    Et symbol på en ny tendens i arkitekturen

    arkitektur ›Årets Arne går til Haver til Maver af Claus Pryds Arkitekter m.fl. for huset på Frederiksberg. Initiativprisen Lille Arne går til Copenhagen Architecture Biennial af CAFx, som blev afholdt for første gang i efteråret 2025
  • Generations-og direktørskifte hos JUUL Frost Arkitekter

    Generations-og direktørskifte hos JUUL Frost Arkitekter

    arkitektur ›Philip Krogh tiltræder som administrerende direktør med ansvar for drift, kontrakt- og projektforhold, mens Christian Hanak bliver udviklingsdirektør med fokus på strategi, opgavetilgang og samarbejdsrelationer
  • Gammel fabriksbygning omdannes til Brønderslevs nye kultur-vartegn

    Gammel fabriksbygning omdannes til Brønderslevs nye kultur-vartegn

    arkitektur ›Vinder af arkitektkonkurrencen er et team bestående af AART architects med underrådgiverne Sweco Danmark A/S, ReVærk ApS og ERIK BRANDT DAM arkitekter ApS