Hvor dum kan man være?

Hvor dum kan man være?

Det er kun en uges tid siden, at en litauisk lastbilchauffør valgte at parkere ulovligt på en p-plads lige uden for færdselsafdelingens afdeling i Greve

Af Dan Bjerring

En ulovlig parkering ud for færdselsbetjentenes afdeling under Midt- og Vestsjællands Politi fik ikke uventet- i hvert fald ikke for andre end chaufføren selv - betjentene til at undersøge lastbilen nærmere.

Her viste det sig, at der var manipuleret med lastbilens forureningsbegrænsende udstyr. Det udløste dels en bøde og samtidig blev lastbilens motorstyringscomputer beslaglagt.

Tydeligt markeret med POLITI
Og noget tyder på, at de litauiske chauffører ikke taler ret meget sammen, for historien gentog sig.

Også denne gang var der tale om en litauisk lastbil, der valgte at parkere på færdselspolitiets parkeringsplads, som ellers er tydeligt markeret med både parkering forbudt-skilt og med teksten "Politi" malet på jorden.

Bøde på 29.000 kroner
Igen gik politifolkene over for at ”hilse på chaufføren”, og de kunne igen konstatere, at der var manipuleret med det såkaldte ”adblue-system”, der skal forhindre udledningen af skadelige partikler.

Endnu en gang blev motorstyringscomputeren pillet ud, og vognmanden fik tilsendt en bøde på 29.000 kroner.

Bøden er betalt, og lastbilen er på værksted for at få installeret ny computer, så den igen kan køre videre.

13/2 2025