Renault giver nu fem års garantiRenault Master har også fået fem års garanti, både for el- og for dieseludgaver. Den nye forbedrede garanti gælder for alle varebiler.

Renault giver nu fem års garanti

Renaults varebiler er nu dækket af fem års garanti, både når bilerne er fuldt elektriske, og når de har dieselmotor

Af Jørli Petersen, journalist

Så skete det, var den første tanke der strøg gennem hovedet, da vi så nyheden fra Renault.
Siden VW meget overraskende meldte om fem års garanti på deres ellerter, var det dømt jordskælv blandt europæiske bilproducenter, for når den største af dem alle gør noget markant, skal alle de andre tage stilling. Vil de følge med eller ej?

Vi har mange gange skrevet, at visse europæiske bilmærker ville gå fallit, hvis de skulle give samme garanti som koreanere og kinesere, og det eneste vi kan sige om den nye fem-års garanti hos Renault må være, bedre sent end aldrig.

Den nye garanti må være noget, der har haft travlt med at fare op og ned i diverse direktørkontorer, der må have være meget at drøfte og gennemlæse, men nu er det en realitet.

Vi lægger mærke til to ting. Renault kalder den nye garanti for en 1:1 fabriksgaranti. Der er således ikke forskel på garantien efter to år, som der er hos nogle af de konkurrenter, som også har sat den såkaldte garanti op til fem år.

Husk dog at lægge mærke til betingelserne, og huske at læse alt med småt, for vi har sat luppen over flere punkter hos både VW og biler fra Stellantis, hvor det ikke er alle biler, der har fået forbedret garanti.

Den nye fem-års garanti hos Renault gælder alle el-biler uden undtagelse. Biler med forbrændingsmotor er fortsat på to års garanti, men når VW pludselig giver fem års garanti på deres varebiler, følger Renault med klassens førerhund.

Det betyder, at Renaults varebiler fra og med den 24. maj er dækket af fem års garanti, både når bilerne er fuldt elektriske, og når de har dieselmotor, så nu venter vi på udspil fra især Ford, men også fra Stellantis.

Den nye garanti fra Renault kommer imidlertid ikke gratis, - måske er det derfor, Renault har været så længe om at spille ud, men stort set alle modeller stiger i pris.

Renault 5 stiger med 5000 kr, de større modeller Megane og Scenic holder prisen, mens alle varebiler stiger mere eller mindre alt efter model, og så er vi på gyngende grund, for vi kan alle finde listeprisen på en varebil, men hvad er den reelle pris?

På den måde kan et lille prishop pludselig forsvinde, hvis man er lidt over begynderniveau, når der skal forhandles pris.

Men det korte og det lange af Renaults nye fem-års garanti. Det er den bedste af alle de nye europæiske garantier, hvor Renaults betingelser er helt identiske med fabriksgarantien. 

Det eneste der ikke er med i de fem år, er vejhjælp, men hvis man får service på et autoriseret værksted, får man vejhjælp på denne måde, og således er Renaults fem år lig med Renaults tidligere 2-års garanti.


26/5 2025
  • Lastbiler slipper for kontrolgebyr

    Lastbiler slipper for kontrolgebyr

    biler-til-byggebranchen ›Ejere af lastbiler i Danmark, herunder entreprenørselskaber, sparer fra 1. december både tid og penge, når kravet om kontrolattest for hastighedsbegrænsere bliver ophævet
  • En dansk ide – men er den også til det danske marked?

    En dansk ide – men er den også til det danske marked?

    biler-til-byggebranchen ›Dacia Duster Cargo skal appellere til det arbejdende folk, men et begrænset varerum og en pris, der måske kan være til den høje side, gør den ikke helt oplagt i det danske forhandlernet – endnu
  • Små virksomheder går forrest med el-lastbiler

    Små virksomheder går forrest med el-lastbiler

    biler-til-byggebranchen ›311 projekter får støtte til i alt 920 ellastbiler og 114 projekter med ladeinfrastruktur til lastbiler
  • Skørt navn – flot serviceaftale

    Skørt navn – flot serviceaftale

    biler-til-byggebranchen ›Iveco præsenterer to nye ellerter med aparte navne, som bliver ekstra attraktive, fordi producenten også sælger lastbiler
  • Der er koldt på toppen

    Der er koldt på toppen

    biler-til-byggebranchen ›Der er plantet ondsindede rygter om den nye Hilux, som blasfemisk er blevet sammenlignet med Ford Ranger. Det har selvsagt ingen gang på jord. Ny Toyota Hilux holder fast i mange af sine klassiske dyder og er stadig en forrygende vogn
  • El-varebilerne forsætter sejrsgang på det danske marked

    El-varebilerne forsætter sejrsgang på det danske marked

    biler-til-byggebranchen ›Ifølge Danmarks Statistik fortsætter andelen af nye, eldrevne varebiler mod nye rekorder
  • Maxus Deliver leverer

    Maxus Deliver leverer

    biler-til-byggebranchen ›Med en totalvægt på tre ton og en nyttelast på 1200 kilo er der gods i den nye Maxus Deliver. Den er nem at parkere, og prisen er rimelig, og så må man leve med små irritationselementer som manuel aircondition og en engelsk manual
  • Bravida i grønt udspring: køber 500 elektriske varebiler

    Bravida i grønt udspring: køber 500 elektriske varebiler

    biler-til-byggebranchen ›Bravida har foretaget en rekordordre på 500 elektriske varebiler. Bilerne er af modellerne Ford e-Transit Custom og Ford e-Transit Courier og bliver en del af teknikentreprenørens bilflåde i løbet af 2026