Små virksomheder går forrest med el-lastbiler
311 projekter får støtte til i alt 920 ellastbiler og 114 projekter med ladeinfrastruktur til lastbiler
Af Dan Bjerring
Christiansborg
Der har været rekordmange ansøgere til puljemidlerne til støtte til den grønne omstilling af den tunge vejtransport. Efter ønske fra branchen er en stor del af puljen fremrykket, og derfor er der også givet midler til alle kvalificerede ansøgere.
Der er i alt givet tilskud til indkøb af 484 nye ellastbiler for 126 millioner kroner, og 102 millioner kroner i tilskud til leasing af 436 ellastbiler.
Derudover er der givet tilskud for 59 millioner kroner til 114 projekter med depotladning og 58.000 kroner til ét projekt med destinationsladning.
Små virksomheder går forrest
De små virksomheder tegner sig for 40 procent af beløbet, mens henholdsvis 29 og 31 procent går til mellemstore og store virksomheder.
Der er i alt afsat 700 millioner kroner til grøn omstilling og effektivisering af vejgodstransporten i perioden 2024-2029 og derefter er der afsat 50 millioner kroner varigt. En del af midlerne udmøntes som ansøgningspuljer, som Vejdirektoratet administrerer. Næste år er der 160 millioner kroner i puljen, og ansøgningsprocessen vil ske efter først-til-mølle-princippet. Ansøgningsperioden åbner den 4. februar.