Toyota med en brint-teaserGeneration tre i fremtidens brintmotorer fylder mindre, er kraftigere og bruger mindre brændstof.

Toyota med en brint-teaser

Japanerne har løftet sløret for sin tredje generation brint. Konkret har de udviklet det, man kan kalde en ny type brændselscelle

Af Jørli Petersen

Der er et bilmærke, som for alvor kan noget med brint. Vi behøver dårligt nok skrive navnet Toyota, der udefra set ligner den absolutte førertrøje i brintudvikling, og nu kommer der endnu en nyhed fra Toyota. Japanerne har netop løftet sløret for generation tre, når det gælder brint.

Det nye brintsystem er først og fremmest beregnet til lastbiler, varebiler og entreprenørmaskiner.

Nyheden er mangedelt. Det handler om lavere priser, bedre stabilitet og bedre økonomi, og vi tager nyheden fra en ende af.

Toyota har udviklet det, de kalder en ny type brændselscelle. Den nye type har samme holdbarhed som det, vi kender fra dieselmotorer i lastbiler, og så er tonen for alvor slået an.

Vi gætter på, at mærker som Mercedes og Iveco kigger spændt med på sidelinjen.

Vi taler om højere effekt eller det, vi både kalder antal heste og ikke mindst rå trækkraft, og det sidste er vigtigt, for det er el-motoren, der driver hjulene, hvor brændselscellen udelukkende skal producere elektricitet ud fra den medbragte mængde brint.

Der er også nyt, når det gælder tankindholdet. Rækkevidden for en lastbil med samme størrelse tank er med den nye generation øget med 20 %, det er 12 kilometer på literen i stedet for 10 - billedligt talt.

Generelt mener Toyota, at omkostningerne er nedsat med en tredjedel med den nye generation brint.

Den nye brændselscelle - lad os kalde det en motor for nemheds skyld - sættes i produktion næste år. Første års forventer Toyota at producere 100.000 enheder.

Der er ikke oplyst noget om varianter, kraftige og endnu mere kraftige varianter. Der er heller oplyst, om man lægger ud med at producere til lastbiler eller varebiler.

Men vi venter med spænding på en udmelding, for Toyota har sagt pænt nej-tak til den brint, der tilbydes fra Stellantis – læs Opel.

En mere kompakt løsning i generation tre er selvfølgelig interessant, ligesom Toyota ikke siger noget om den nye type brint til personbiler.

Så fortsat mange ubesvarede spørgsmål i kølvandet på en rigtig god nyhed.

21/2 2025
  • Både til gården og til gaden

    Både til gården og til gaden

    biler-til-byggebranchen ›Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
  • Størrelsen har betydning

    Størrelsen har betydning

    biler-til-byggebranchen ›Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
  • Renault Trafic får maksimum stemmer og er Van of the Year 2027

    Renault Trafic får maksimum stemmer og er Van of the Year 2027

    biler-til-byggebranchen ›End ikke BygTeks bilskribent havde drømt om, at Renault Trafic ville gøre rent bord ved kåringen som Van of the Year 2027. Bilen ventes at komme til Danmark til næste år
  • Her er de nominerede til Van of the Year 2027

    Her er de nominerede til Van of the Year 2027

    biler-til-byggebranchen ›Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit
  • Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

    Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

    biler-til-byggebranchen ›Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
  • For 800.000 kroner luksusvarebil

    For 800.000 kroner luksusvarebil

    biler-til-byggebranchen ›Man får lov at betale for den nye Mercedes Vito, men det er ikke svært at se hvorfor. Mercedes Vito VLE er spækket med eksklusivt udstyr, stor rækkevidde og intelligent design
  • Fængselsstraf og udvisning for udspekuleret tyveri fra lastbiler

    Fængselsstraf og udvisning for udspekuleret tyveri fra lastbiler

    biler-til-byggebranchen ›Retten i Nykøbing F. afsagde torsdag dom i en sag, hvor en 31-årig mand fra Hviderusland var tiltalt for medvirken til tyveri og forsøg på tyveri for i alt omkring otte millioner kroner.
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”