BAT advarer: Ikke brug for forhastede indgreb mod overophedningBAT's sekretariatschef Gunde Odgaard

BAT advarer: Ikke brug for forhastede indgreb mod overophedning

Lønstigninger i byggeriet er historisk set ’helt efter bogen’. Byggeriet har altid haft højere lønstigninger end andre hovederhverv under en højkonjunktur. Til gengæld er de lavere, når det går den anden vej

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Tallene for ’3. kvartals løn’ fra Dansk Arbejdsgiverforening viser ifølge sekretariatschef Gunde Odgaard fra BAT, at timelønnede i bygge- og anlægsbranchen er steget med 4,3 procentpoint i løn.

Han peger på, at det er en naturlig konsekvens af den høje aktivitet i branchen, men at det også afspejler den generelle prisudvikling i samfundet med en inflation på tre procentpoint, og at reallønnen – købekraften – er steget 1,3 procentpoint i gennemsnit for bygningsarbejdere i alle fag.

Ikke underligt
Gunde Odgaard understreger imidlertid, at der ikke er noget underligt i, at byggeriets lønstigninger ligger over andre erhverv:

- Det er historisk set i tråd med, hvad der sker under en højkonjunktur. Ligesom byggeriets lønudvikling også falder mere end de to andre hovedbrancher under en lavkonjunktur. Med andre ord er lønudviklingen i byggeriet mere konjunkturafhængig og markedskonform end andre brancher, siger han.

Apteringsfagene og Installation ligger i 3. kvartal side om side i deres respektive lønudviklinger.

Region Hovedstaden er i bund
Der er dog overordnet set regionale forskelle i lønudviklingen, Region Hovedstaden er i bund, hvorimod Region Sjælland og region Nordjylland er i top.

- Lønudviklingen vil nok få nogle til at råbe ’overophedning’, men inden der foretages forhastede tiltag overfor byggeriet, skal vi afvente effekterne af materialemangel, de generelt stigende priser og den stigende rente. Samtidigt vil der stå flere tomme kontorlokaler i de større byer som følge af coronaen, og disse forhold vil alt andet lige have en dæmpende effekt på aktiviteten i byggeriet, siger Gunde Odgaard.

16/11 2021
  • Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    arkitektur ›Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige
  • Jyske entreprenører fusionerer

    Jyske entreprenører fusionerer

    byggeri ›Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag
  • Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    byggeri ›I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting
  • Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    byggeri ›Byrådet i Aabenraa Kommune har afsat en anlægsbevilling på 137 mio. kr. til opførelse af en ny svømmehal, der skal sikre tidssvarende svømmefaciliteter ved Arena Aabenraa mange år frem
  • Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    byggeri ›I Rødby bor der 2000 mennesker, mens 3500 byggearbejdere er kommet til for at opføre Femern-forbindelsen. Det stiller krav til både lokale og midlertidige beboere i den lille by
  • Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • 3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    byggeri ›Alt for mange unge må nøjes med kortvarige uddannelsesaftaler. Hos murerfaget står det ekstra slemt til med 2/3 af samtlige indgåede aftaler. 3F efterlyser mere "pisk og gulerod"
  • Optimismen bobler i de små virksomheder

    Optimismen bobler i de små virksomheder

    byggeri ›SMV'ernes erhvervstillid er ifølge SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer steget til det højeste niveau i to år