BAT: Regeringen opfordrer til social dumping og arbejdskriminalitetSekretariatschef Gunde Odgaard

BAT: Regeringen opfordrer til social dumping og arbejdskriminalitet

Det vækker vrede i det socialdemokratiske bagland, at regeringen sammen med SF og de borgerlige partier har aftalt at nedsætte beløbsgrænsen for at hente udenlandsk arbejdskraft til 375.000 kroner.

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Sekretariatschef Gunde Odgaard fra BAT-kartellet mener, at regeringen med aftalen om at nedsætte beløbsgrænsen fra 448.000 kroner til 375.000 kroner ’har vist vejen for, hvordan danske virksomheder kan sikre sig underbetalt udenlandsk arbejdskraft’:

- Det ovenikøbet på et tidspunkt hvor mange erhverv kigger direkte ind i en lavkonjunktur. Der gælder i særdeleshed for byggeriet, hvor stigende renter, materialemangel og tæt på tomme ordrebøger vil sende mange af vores medlemmer ud i ledighed, når vi kommer hen på efteråret. I BAT frygter vi, at nedgangen bliver voldsommere end efter Finanskrisen, siger han i en kommentar.

Skaber øget ulighed
Gunde Odgaard understreger, at den nære fremtid ikke kommer til at handle om mangel på arbejdskraft, men om mangel på arbejde:

- En beløbsgrænse på 448.000 kroner var allerede en meget lav løn for langt de fleste, der arbejder på en overenskomst. Med en nedsættelse på 73.000 kroner skaber man en øget forskel til, hvad der er almindeligt på det danske arbejdsmarked. Man skaber øget ulighed og et pres nedad for alle danske lønmodtagere. Dermed er Beløbsordningen institutionaliseret, social dumping og en direkte opfordring til at begå arbejdskriminalitet, siger sekretariatschefen.

Åbner ladeport for udenlandsk arbejdskraft
Formanden for Fagbevægelsens Hovedorganisation – det tidligere LO – Lizette Risgaard, peger på, at aftalen betyder i praksis, at borgere fra lande udenfor EU nu kan tilbydes en markant lavere minimumsløn for at komme til Danmark og arbejde:

- Og det på et tidspunkt hvor sorte skyer trækker op i horisonten og truer arbejdsmarkedet. Politikerne åbner en ladeport for udenlandsk arbejdskraft på relativt lave lønniveauer. Det skaber et unødigt lønpres i en tid, hvor der allerede er rekordmange udenlandske arbejdstagere på det danske arbejdsmarked – og hvor vi også har en stor opgave i at hjælpe de mange tusinde ukrainske krigsflygtninge i Danmark ind på arbejdsmarkedet, siger hun.

Udsættes for lønpres
Det nye niveau svarer til en månedsløn på 31.250 kroner inklusive pension og feriepenge, og det betyder ifølge Lizette Rosgaard, at mange flere faglærte og ufaglærte nu bliver udsat for lønpres fra arbejdstagere fra hele verden, fordi lønniveauerne i Danmark generelt ellers ligger over den nye beløbsgrænse. ,” siger Lizette Risgaard.

Hun advarer om, at de stigende priser, Danmark oplever i øjeblikket, kan sætte en brat stopper for fremgangen, ligesom det også betyder, at eksempelvis byggeriet kan gå helt i stå:

- Timingen for det her er faktisk helt skæv, siger Lizette Risgaard.

Kontrol er vigtigere
I FH er man overbevist om, at sænkningen af beløbsgrænsen vil betyde større krav til kontrolindsatsen med social dumping og arbejdskriminalitet:

- Både for at sikre, at virksomhederne lever op til betingelser om, at løn- og ansættelsesvilkår skal være sædvanlige efter danske vilkår, men også for at kontrollere, at der ikke foregår andre ulovlige ting som brud på arbejdsklausuler, krav om tilbagebetaling af løn og indlogering under kritisable forhold. Vi har set talrige eksempler på arbejdskriminalitet, særligt på store offentlige byggerier. Jeg håber sandelig, at politikerne er klar over, at en lavere beløbsgrænse kun vil øge behovet for kontrol,” siger Lizette Risgaard.

1/7 2022