Bedre service og mindre kø med ny app
En salgs-app til trælast og byggemarkeder giver både kunder og medarbejdere en mere smidig oplevelse, når de skal finde varer, have rådgivning og betale
En ny app omdanner mobilen til en betalingsterminal og giver butikspersonalet uanede muligheder for at rådgive og ekspedere kunderne hurtigt og effektivt. Uanset om de står midt inde i byggemarkedet eller uden for på trælasten.
App'en kommer med en helt ny kundeservice til de nordiske trælaster og byggemarkeder med sin smidige 'her-og-nu'-rådgivning og betaling. Den har en lang række af funktioner til medarbejderne i trælasten eller byggemarkedet.
Kunden slipper for køen ved kassen
Medarbejderne logger ind i app'en og får adgang til mange af de samme funktioner, de har ved kassen og kan håndtere det hele for kunden med det samme. Men uden at skulle hen til en skærm.
Det hele kan ses på telefonen eller en anden mobil enhed: Billeder af varerne, priser, lagerbeholdning. App'en kan omregne mellem alle enheder på varen som styk, meter, m2 omregnet til hele plader eller pakker og paller. Det er også muligt at scanne varer med app'en.
Kunderne slipper for at stå i kø ved kassen, idet der kan betales direkte med kort, MobilePay eller på konto via app'en. Når ordren er gennemført, kan kunden kvittere på medarbejderens mobile device.
Husker på gipsskruer og spartel og passer til alle styresystemer
En nyttig funktion er også, at app'en foreslår relaterede varer til dem, der er ved at blive lagt i kurven, så kunden ikke glemmer eksempelvis gipsskruerne og spartel til gipspladerne.
Man får desuden muligheden for at vælge andre varianter af varen eller en alternativ vare, hvis varen er udsolgt.
Salgs-app'en har bedre funktionalitet og er mere brugervenlig end de almindelige håndterminal-løsninger, og den passer til alle styresystemer (iOS/Android). App'en giver medarbejderne adgang til samtlige ordrer i systemet, og kunder, der skal afhente forudbestilte varer kan også ekspederes i app'en.
Salgs-app'en er udviklet af EG's Aspectt4 Timber/DIY og er egnet til både B2B- og B2C-salg i trælaster og byggemarkeder.
-dc