
Danske Tegl bliver del af DI Byggeri og skal have ny direktør
Danske Tegl flytter fra 1. august 2025 foreningens sekretariatsbetjening til DI Byggeri. Foreningens nuværende administrerende direktør, Gitte Krusholm Nielsen, benytter - efter snart 10 år på posten - anledningen til at søge nye udfordringer
Danske Tegl, som er en brancheforening for teglværker og producenter af mørtel, nedlægger med udgangen af juli foreningens sekretariat og bliver i stedet en del af DI Byggeri.
- Danske Tegl har igennem de seneste år indtaget en langt mere synlig position i byggeriet. Vi står stærkt og er parat til at spille en endnu større rolle og sikre gode rammebetingelser for vores branche.
- Og det gør vi bedst fremadrettet som en del af i DI Byggeri, siger Henrik Dietrichsen, formand i Danske Tegl og regional administrerende direktør hos Egernsund Wienerberger, og takker Gitte Krusholm Nielsen for en kæmpe indsats i Danske Tegl.
Med overflytningen til DI Byggeri kommer Danske Tegl ind i et branchefællesskab, som rummer hele byggeriets værdikæde, og hvor der i dagligdagen bliver mere direkte adgang til samarbejde med lignende brancheforeninger om temaer som grøn omstilling, energieffektivitet, EU-regulering mv.
- Vi glæder os meget til at få Danske Tegl med i DI Byggeri. Danske Tegl er en spændende forening, som er optaget af de samme emner som mange af DI Byggeris nuværende medlemsforeninger.
- Så der bliver rig mulighed for at trække på hinandens kompetencer, erfaringer og ideer, siger Rasmus Brandt Lassen, branchedirektør i DI Byggeri.
-dc