Dødsbrande kan og bør forebygges
Når en brand tager fat, kan det ende fatalt. Men bygger man med brandhæmmende materialer, får kan liv reddes. Derfor havde Aluflam inviteret MF Mette Gjerskov på besøg for at få mere klare regler på området
Den aktuelle tragiske baggrund for Mette Gjerskovs (A) besøg var den voldsomme brand på et plejecenter i Allingåbro for nylig, hvor tre beboere omkom. Branden gav også anledning til en ministeriel gennemgang af brandsikkerheden.
Resultatet har i januar 2019 ført til kritik fra Boligministeren overfor en række kommuner, bl.a. Roskilde kommune.
Efter branden har der været flere forklaringer på ulykken, men et centralt punkt er sikring af flugtveje - især når der er tale om mennesker med en dårlig mobilitet. Derfor er der brug for, at både politikere og fagpersoner ved, hvilke muligheder der findes for forebyggelse, siger Aluflams administrerende direktør Peter Birck:
- Når ilden først har fat, gælder det om at komme ud, og det har kæmpe betydning, hvor lang tid man har til at evakuere beboere. Man kan ikke nå at flytte sengeliggende personer på få minutter, og helt grundlæggende er det sådan, at jo flere brandhæmmende materialer man bygger med, jo flere minutter har man at løbe på, når det brænder. Det kan i sidste ende redde liv, siger Peter Birck.
For uklare regler udgør en risiko
Efter den tragiske brand har boligministeren har bedt samtlige kommuner gennemgå brandsikringen på de kommunale plejecentre. Samtidig skal kommunerne afklare omfanget af og rammerne for dispensationer i forhold til regler for brandsikring, og der er på alle måder rum for forbedring, siger Peter Birck:
- Det, vi kan se, er, at der tilsyneladende er en vis grad af lemfældighed i forhold til brandsikring og dispensationer. På hoteller er der for eksempel meget strikse regler, mens der typisk er fastlagt anderledes krav, når gælder plejehjem, hvor det jo ellers burde være lige så sikkert at bo. Vi har desværre set mange eksempler på, at det ikke er tilfældet, siger Peter Birck.
Plejecentre skal sikres bedre
Noget af det kan skyldes, at der er mest fokus på såkaldt aktiv brandsikring i form af for eksempel sprinkleranlæg, mens der er mindre fokus på og også mindre klare regler for passiv brandsikring - det vil sige brandhæmmende materialer. Men Peter Birck mener, at der burde være et krav om at sikre flugtveje på plejecentre, så de kan bruges i minimum 60 minutter.
Dermed ville alle kunne nå at blive evakueret, og derfor burde kravet være et mindstekrav i forhold til enhver dispensation.
- Det kan faktisk undre mig, at det ikke allerede er tilfældet, siger Mette Gjerskov. - Måske skyldes det manglende viden om de tekniske muligheder, så det må vi have drøftet politisk, som opfølgning på tilbagemeldingerne fra kommunerne. Myndighederne har et helt særligt ansvar for de borgere, som bor i kommunale bygninger, og jo mere, vi kan gøre for at undgå nye tragiske sager, jo bedre!
Topmoderne tekniske metoder
Under besøget bliver Mette Gjerskov klogere på Aluflams særlige facadeprofiler til brandsikring. Det unikke er, at aluminiumsprofilerne har en betonkerne, som forhindrer, at aluminiummet smelter ved den høje varme i en brand. Dermed er profilerne i stand til at holde glasset på plads til trods af varme på op til 1000 grader.
Glasset i vinduerne krakelerer hurtigt ved høj varme, men der er indlagt gennemsigtig gelé, som koagulerer ved høj varme og danner en brandhæmmende væg. Det er denne, som - afhængig af klassificering - er i stand til at holde en flugtvej åben i mere end en time.
Samtidig er det muligt at kombinere glasfacaderne med solceller, lysafskærmning og lydisolering, så byggeriet eller renoveringen også på andre måder lever op til moderne standarder.
Bedre regler fra juli 2018 endnu ikke sendt ud
Brandsikring er typisk er baseret på nationale regler, mens regler for certificering af materialer er omfattet af EU regler. De nationale regler i Danmark fremgår af Bygningsreglementet, der senest er opdateret i 2018. Men på trods af at reglementet trådte i kraft pr. 1. juli 2018, er vejledningerne endnu ikke sendt ud, hvilket både Aluflam og Mette Gjerskov finder bekymrende.
Efter besøget vil Mette Gjerskov nu holde et vågent øje med området:
- Jeg er glad for at have fået mere viden om et område, der kan have livsvigtig betydning, når noget går galt. Vi skal være helt sikre på, at reglerne er gode nok, så jeg fortsætter den gode dialog med Aluflam, så vi sammen kan forholde os kritisk til, om de nye regler får den ønskede effekt. I sidste ende handler det om at sikre trygheden hos borgerne, og den må der aldrig gås på kompromis med, siger Mette Gjerskov efter besøget hos Aluflam i Roskilde.
-jhn