DI Byggeri :Byggebranchen går stor fremtid i møde
Samtidig er byggebranchen dog ramt af en cocktail af historisk stor mangel på medarbejdere og en global himmelflugt i materialepriser
Af Dan Bjerring
Christiansborg
Bygge- og anlægsbranchens omsætning voksede med 7,0 procent fra 2020 til 2021 og har nu rundet godt og vel 327 milliarder kroner i samlet omsætning
Dermed kan branchen ifølge Dansk Industris boligøkonom, Bo Sandberg, se tilbage på et historisk stærkt byggeopsving fra og med 2014 og foreløbig til og med 2021.
Der har været tale om en meget stabil fremgang med ret små udsving omkring en gennemsnitlig årlig omsætningsvækst på 6,7 procent siden 2013, som er det seneste år med negativ vækst i byggeriet:
Dagsaktuelt pres
Bo Sandberg understreger, at der er tale om et bredt funderet opsving, som er trukket af både nybyggeri af boliger, en omfattende renoveringsaktivitet både af private boliger og erhvervsbygninger:
- Og netop markedet for energirenoveringer er så langt fra mættet, både som følge af et strukturelt fokus på klimaet og et mere dagsaktuelt pres fra de stigende energipriser, siger han:
- Når man sætter det lange lys på, går bygge- og anlægsbranchen en stor fremtid i møde med udsigt til fortsat vækst. Urbanisering, fokus på boligindretning og energioptimering er kommet for at blive. Hertil kommer det helt nødvendige vedligehold af eksempelvis veje og kloakker og i løbet af et par år begynder også infrastrukturplanen at kaste omsætning og opgaver af sig, siger Bo Sandberg.
Projekter på standby
Her og nu oplever byggebranchen dog de største udfordringer hidtil i opsvingsperioden siden 2014 - en cocktail af historisk stor mangel på medarbejdere og en global himmelflugt i materialepriser, som også ramte den danske bygge- og anlægsbranche meget pludseligt og voldsomt midtvejs i 2021.
Derfor ser vi nu både nybyggeri af almene boliger og kommunale projekter som rådhuse og svømmehaller sat på standby.