Dialog om tunnel i Aalborg
Den 3. Limfjordsforbindelse i Aalborg bliver en 20 kilometer lang firesporet motorvej, som føres vest om Aalborg via øen Egholm i Limfjorden. Motorvejen føres fra Aalborg til Egholm via en tunnel
Den 3. Limfjordsforbindelse i Aalborg bliver en 20 kilometer lang firesporet motorvej, som føres vest om Aalborg via øen Egholm i Limfjorden.
Motorvejen føres fra Aalborg til Egholm via en tunnel, mens forbindelsen mellem Egholm og Lindholm bliver via en lavbro. Nu indleder Vejdirektoratet en dialog med markedet for at klarlægge, hvordan den kommende tunnel og lavbro skal bygges, samt hvordan udbuddene opdeles mest hensigtsmæssigt.
En lang række forberedende aktiviteter er allerede i gang blandt andet en række forundersøgelser og detailprojektering.
Et vigtigt skridt forud for selve anlægsperioden er at gøre et udbud klar, som skal finde en eller flere entreprenør(er) til opgaven med at bygge tunnelen, broen over den nordlige del af Limfjorden (Nørredyb) samt en dalbro over Østerådalen.
-Vores udbud og beskrivelse af opgaven skal være så præcis som mulig, så vi får nogle stærke bydende på banen. Derfor har vi brug for at samle faglig viden ind fra markedet, så vi ikke udelukker brugbare alternative løsninger på forhånd eller får stillet uhensigtsmæssige krav, siger Inge Birkegaard Damsgaard, projektchef i Vejdirektoratet og ansvarlig for tunnelbyggeriet på 3. Limfjordsforbindelse.
Vigtigt at inddrage markedet
Formålet med markedsdialogen er at inddrage markedets viden og erfaringer inden krav og løsninger fastsættes i et udbud. Samtidig ønsker Vejdirektoratet også at få skabt en interesse for projektet blandt mulig bydende.
-Det er ikke hver dag, vi bygger tunneler i Danmark, og det er en helt særlig faglig disciplin. Af den grund er det vigtigt for os at indhente viden og erfaringer fra aktørerne på markedet både nationalt og internationalt, siger Inge Birkegaard Damsgaard.
Processen
Vejdirektoratet har offentliggjort markedsdialogen, som interesserede entreprenører inviteres til at deltage i.
Umiddelbart efter sommeren (starten af september) vil de indkomne svar blive gennemgået, og på den baggrund bliver entreprenører med interessante input og løsninger inviteret ind til et dialogmøde med Vejdirektoratet.
-kis