DT Group fastholder omsætningsmålDT Groups topledelse: CFO Søren Strøm and CEO Søren P. Olesen. (Foto:Kennet Havgaard)

DT Group fastholder omsætningsmål

Ejerskabet bag Silvan og Stark byggemarkederne fremlægger omsætningstal, der matcher sidste års niveau. Ny topledelse varsler strategier om en helt ny måde at drive byggemarked på

DT Group, der driver byggemarkedskæderne Stark og Silvan i Danmark og Grønland, Neumann Bygg i Norge, Beijer Byggmatarial i Sverige og Stark i Finland kommer ud af regnskabsåret 2015/16 med en omsætning på 2.474 mio. euro mod 2.468 mio. euro året før.

Koncernen har i det forløbne regnskabsår fået ny topledelse, de rhar fokus på at implementere nye strategiske prioriteter, der imøde kommer en helt ny måde at drive byggemarked på.

- Som ny topledelse leverer vi et acceptabelt resultat, da vi samlet set fastholder omsætningen i et presset marked, men selvfølgelig ville vi gerne have vist en bedre bundlinie, siger koncernens ordførende direktør Søren Strøm, der sammen med adm. direktør Søren P. Olesen udgør koncernledelsen i DT Group.

I første halvdel af regnskabsårete leverede DT Group pæn vækst på bundlinien, men trods gode resultater og vækst på det svenske og noeske marked, levede det  danske og finske marked ikke op til forventningerne. Derfor ender resultatet før skat og renter for hele koncernen på 77,4 mio. euro i forhold til sidste års resultat på knap 96 mio. euro.

-cmn

27/9 2016