FN advarer den danske regering mod kapitalfondes opkøb af lejeboligerSenest er det især debatten om opkøbet af "Den Sønderjyske By" på Frederiksberg, der har sat dagsordenen.

FN advarer den danske regering mod kapitalfondes opkøb af lejeboliger

Danmarks er på listen over fem lande, som FN har kontaktet for at minde ansvar i forhold til regulering af boligmarkedet

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Ejendom Danmark – tidligere Ejendomsforeningen – har advaret danske politikere mod at gribe ind over for kapitalfondes køb af danske udlejningsejendomme med henblik på at modernisere disse og genudleje dem til langt højere huslejer.

Men nu får tilhængerne af et indgreb støtte fra en nok uventet kant, idet FN's menneskerettighedseksperter i en henvendelse til blandt andre den danske regering har fordømt ”de ekstreme forretningsmetoder”, som bruges af store kapitalfonde og investeringsfirmaer.

- De opkøber lavindkomst boliger og boliger til overkommelige priser, hvorefter de renoverer dem og hæver huslejen betydeligt, så lejerne tvinges ud af deres egne hjem, hedder det i henvendelsen.

En af verdens største udlejere
Leilani Farha – der er FN's særlige rapportør på boligområdet med fokus på ”retten til passende boliger” samt ”Arbejdsgruppen for Erhverv og Menneskerettigheder” har skrevet til en af verdens største investorer i boligbyggeri, Blackstone Group LP, hvor der udtrykkes alvorlig bekymring over, at Blackstones handlinger ”ikke er i overensstemmelse med den international menneskerettighedslovgivning”, der handler om retten til en bolig.

- På næsten ingen tid er Blackstone blevet en af de største udlejere i verden, og de opkøber tusindvis af boligenheder i USA, Europa, Asien og Latinamerika. De har ændret det globale boliglandskab. Ved at hælde hidtil usete mængder af kapital ind i boliger, har de har gjort boliger til finansielle instrumenter og investeringer, siger Leilani Farha.

Boliger er ikke en vare som guld
Den danske regering er blandt de fem lande, som FN har kontaktet for at advare mod kapitalfonde som Blackstone Group LP.

Samtidig er de blevet mindet om, at de hver især har ansvaret for boligfinansiering inden for deres egen kontekst, og at de har menneskerettighedsforpligtelser i forhold til at regulere investeringer i boligbyggerier, så investeringerne understøtter retten til passende boliger og på ingen måde undergraver denne ret.

- Regeringerne har endnu ikke forstået, at denne nye form for boligfinansiering finder sted indenfor et område, der er underlagt menneskerettighedslovgivning, og at de derfor har forpligtelser. Vi er her for at minde alle stater(lande) om, at bolig ikke er en vare ligesom guld - det er en menneskerettighed, siger Leilani Farha.

26/3 2019
  • Revision af Bygningsreglementet primo 2027

    Revision af Bygningsreglementet primo 2027

    politik ›Formålet er at gøre reglerne enklere og mere anvendelige, så det bliver lettere at renovere, omdanne og opføre nyt byggeri
  • Fischer TourVan kommer til Danmark

    Fischer TourVan kommer til Danmark

    byggeri ›SPONSORERET INDHOLD: Kom helt tæt på og få testet Fischers produkter, når Fischer TourVan lægger vejen forbi Kolding og Køge senere på måneden. Der vil også være konkurrencer, et lykkehjul og - i Køge - en gokart-bane
  • Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    byggeri ›Teknikgiganten overtager aktiviteterne i Vollerup El-service i Sønderborg og styrker sit landsdækkende værditilbud og sin lokale position i Syd- og Sønderjylland
  • Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    byggeri ›I perioden 2021 til og med 31. juli 2026 har der været 172 klagesager om råstofindvinding. Kun 59 af sagerne har klagen haft opsættende virkning
  • Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    byggeri ›En ny analyse fra SMVdanmark viser tydelige forskelle på, hvor meget kommunerne bruger juniormesterlære. Kommuner med mange elever, der ikke består dansk og matematik, har meget få elever i juniormesterlære
  • Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    byggeri ›Slottet får et nyt underjordisk skatkammer, moderne publikumsfaciliteter og en delvis genskabelse af den historiske voldgrav. Nu har et bedømmelsesudvalg udpeget Aart som vinder af arkitektkonkurrencen om Rigets nye skatkammer
  • LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lov, der gør det lettere at bygge almene boliger i de store byer - trods høje grund- og byggeomkostninger