For meget papir – for lidt handling

For meget papir – for lidt handling

Dansk Infrastrukturs direktør, Henrik Friis, frygter at regeringens mange store planer for blandt andet hovedstadsområdets infrastruktur er mere teori end praksis

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Papir er taknemmeligt. Forlængelse af Hillerødmotorvejen, Frederikssundsvejens færdiggørelse, udvidelser af eksisterende ringveje og en helt ny Ring 5.

Visioner er der masser af i regeringens seneste hovedstadsudspil, men det kniber med finansieringen af det hele, ikke mindst set i lyset af, at der er en række andre projekter uden for hovedstadsområdet, som presser sig på.

Direktør Henrik Friis fra Dansk Infrastruktur savner konkrete planer for, hvornår de mange projekter skal realiseres ikke mindst et bud på, hvor pengene til de mange projekter skal komme fra.

22 millioner timer bruges på trængsel
Der er reelt kun tale om et katalog over projekter, indtil der foreligger en startdato for, hvornår projekterne sættes i gang og ikke mindst en slutdato, så trængslen kan reduceres, siger Henrik Friis.

Han noterer, at bilisterne i år bruger cirka 22 millioner timer i hovedstadsområdets trængsel. Faktisk stiger trængselsproblemerne langt hurtigere, end eksperterne har forudset.

En analyse fra tænketanken Kraka har tidligere påvist infrastrukturprojekter til en værdi af mere end 40 milliarder kroner alene i hovedstadsområdet, som har en samfundsøkonomisk værdi med en intern rente på over fire procent.

Skovlen skal sættes i jorden
Henrik Friis siger til BygTek, at han havde håbet på mere konkrete planer om, hvornår ’skovlen skulle sættes i jorden’, men han erkender samtidig, at finansministeren ikke har været villig til at afsætte de fornødne midler:

- Vi glæder os til at se regeringens bebudede infrastrukturplan. Det bliver desværre nok en plan med alle de rigtige projekter, men uden forpligtelser i form af finansiering og eksekvering. Vi kan gennem mange år se, at der er kommet mange intentioner planer, men man er ikke kommet i gang. Nu kommer man snart i gang med den vestfynske motorvej, men det har også taget 16 år. Det er det sidste stykke vejinfrastruktur, der er i pipelinen. Derefter er der intet vedtaget. Vi håber ikke, at der skal gå yderligere 16 år, før de kommer i gang med de øvrige projekter, siger Henrik Friis.

Storebæltsforbindelsen er en økonomisk malkeko
Netop finansieringen af den vestfynske motorvej har vakt en del debat, idet pengene findes ved at forlænge tilbagebetalingen af Storebæltsforbindelsen, der reelt med denne beslutning er blevet en økonomisk malkeko til finansiering af andre projekter:

- Det er nødvendigt med en tidsplan og en økonomisk ramme til at forbedre landets infrastruktur. Ellers holder projekterne bare i kø, indtil nogen vil finansiere dem. Det er let at skrive ned, hvad man vil – det er langt sværere at vise handling, slutter Henrik Friis.

Hør hele interviewet med Henrik Friis på nedenstående link:

http://radioupdate.dk/Updatenyheder.asp?page=3495&TB=0

29/1 2019
  • Der findes masser af viden om havmiljøet - ny platform gør den lettilgængelig

    Der findes masser af viden om havmiljøet - ny platform gør den lettilgængelig

    byggeri ›Ny havplatform skal gøre det lettere at finde og genbruge viden, så miljøvurderinger og nye anlægs- og forskningsprojekter kan bygge videre på det, der allerede er undersøgt. Det skal styrke grundlaget for beslutninger om brugen af havet
  • Lollandsk vokseværk gør Danmark større

    Lollandsk vokseværk gør Danmark større

    byggeri ›Danmark er blevet 300.000 kvadratmeter større. Bag landvindingen står Femern Bælt-projektet, som nu har åbnet det første af flere nye landområder skabt af opgravet havbund fra tunnelbyggeriet
  • Revision af Bygningsreglementet primo 2027

    Revision af Bygningsreglementet primo 2027

    politik ›Formålet er at gøre reglerne enklere og mere anvendelige, så det bliver lettere at renovere, omdanne og opføre nyt byggeri
  • Fischer TourVan kommer til Danmark

    Fischer TourVan kommer til Danmark

    byggeri ›SPONSORERET INDHOLD: Kom helt tæt på og få testet Fischers produkter, når Fischer TourVan lægger vejen forbi Kolding og Køge senere på måneden. Der vil også være konkurrencer, et lykkehjul og - i Køge - en gokart-bane
  • Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    byggeri ›Teknikgiganten overtager aktiviteterne i Vollerup El-service i Sønderborg og styrker sit landsdækkende værditilbud og sin lokale position i Syd- og Sønderjylland
  • Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    byggeri ›I perioden 2021 til og med 31. juli 2026 har der været 172 klagesager om råstofindvinding. Kun 59 af sagerne har klagen haft opsættende virkning
  • Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    byggeri ›En ny analyse fra SMVdanmark viser tydelige forskelle på, hvor meget kommunerne bruger juniormesterlære. Kommuner med mange elever, der ikke består dansk og matematik, har meget få elever i juniormesterlære