Fordobling af antal medarbejdere og omsætningFra venstre: Partnerne Marinus Møller og Kristoffer Jørgensen, Peter Gasberg, Mikael Vest og partner Torben B. Nielsen.

Fordobling af antal medarbejdere og omsætning

Frem mod 2020 skal antallet af medarbejdere og omsætningen fordobles hos den rådgivende ingeniørvirksomhed Frandsen & Søndergaard i Aalborg

Frandsen & Søndergaard, der blev grundlagt i 1959, har for alvor konsolideret sig de seneste år som rådgivende ingeniørfirma for en lang række boligselskaber samt private og offentlige bygherrer. Virksomheden med kontor i Aalborg har de seneste 10 år haft en omsætningsvækst på over 250 %, og antallet af medarbejdere er i samme periode gået fra syv til 23.

Nu skal væksten så endnu et gear op. Det fastslår adm. direktør Peter Gasberg, der er en af fire i ejerkredsen, som udover Peter Gasberg består af Torben Brandt Nielsen, Kristoffer Treldal Jørgensen og Marinus Møller:

- Vi har haft en god og sund udvikling med et stigende aktivitetsniveau og flere medarbejdere - også henover finanskrisen. Vi har i dag et solidt setup, der betyder, at vi nu står godt rustede til at sætte yderligere turbo på væksten. Derfor har vi i samarbejde med vores nye bestyrelsesformand Mikael Vest udarbejdet en ny og ambitiøs vækststrategi, som nu sættes i søen, fortæller Peter Gasberg.

Sværere at være mindre
Vækststrategien indebærer blandt andet en fordobling af omsætningen, som i dag er på ca. 20 millioner kroner, inden 2020, og det skal blandt andet opnås ved at tilføre yderligere kompetencer til virksomheden gennem ansættelsen af en række nye medarbejdere.

- Vores målsætning kræver ansættelse af en række nye medarbejdere med specialkompetencer. Faktisk forventer vi, at omsætning og antal medarbejdere følges ad i vækstperioden, siger Peter Gasberg og fortsætter:

- Byggeri bliver en stadig mere kompleks størrelse, og i fremtiden bliver det svært at være en mindre rådgivende ingeniørvirksomhed. Krav til dokumentation og krav til eksempelvis energi- og indeklimaberegninger er kraftigt stigende, og det kræver en række specialistkompetencer, som hidtil ikke har været nødvendige. Det er en af grundene til, at mange entreprenører og bygherrer i dag allierer sig med sådan nogle som os. Bygningsreglementet bliver ganske enkelt mere og mere komplekst.

Han siger supplerende, at Frandsen & Søndergaard ser et særligt stort potentiale i rådgivningsopgaver inden for energiberegninger, bæredygtigt byggeri (DGNB) og commissioning, men også områder som brand- og lydkrav kræver yderligere specialisering. Desuden er næsten al Frandsen & Søndergaards projektering gennem de seneste år foregået i 3D, og det er en del af strategien, at virksomheden fortsat vil være med helt i front inden for anvendelsen af IT og de nyeste projekteringsværktøjer.

Ny bestyrelsesformand
Mikael Vest, der er manden bag Vinderstrategi og bestselleren 'Strategi i vindervirksomheder', ser et stort og uudnyttet potentiale i virksomheden og har derfor sagt ja til at indtræde som bestyrelsesformand:

- Jeg har lært Frandsen & Søndergaard at kende via et seriøst strategiudviklingsprojekt, og nu har jeg takket ja til at være med til at føre vækststrategien ud i livet. Det er en særdeles spændende virksomhed med et meget stort potentiale. Derfor er jeg sikker på, at vi kan nå i mål med vores 2020-ambitioner, siger han.

Mikael Vest tiltrådte som bestyrelsesformand den 1. september 2017.

-kj

27/10 2017
  • SMV’er tøver med at skifte til andre banker

    SMV’er tøver med at skifte til andre banker

    byggeri ›38 procent af SMV’erne har overvejet at skifte bank det seneste år, men næsten halvdelen vurderer, at et bankskifte vil være besværligt
  • AI kan ikke fortrænge håndens arbejde

    AI kan ikke fortrænge håndens arbejde

    politik ›Kunstig intelligens kan ikke lægge et gulv, sætte tagspær eller renovere ”fru Hansens” sommerhus. Det er stadig brug for den faglærte håndværker
  • Byggebranchen er solid trods lille hop i konkurser

    Byggebranchen er solid trods lille hop i konkurser

    byggeri ›I september gik 95 bygge- og anlægsvirksomheder konkurs. Det er en stigning på lidt under 7 procent i forhold til september 2025, hvor 89 selskaber måtte lukke. Trods stigningen er det samlede billede for byggeriet fortsat, at konkursniveauet er lavt
  • Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Arbejdsmiljø er et fælles ansvar

    Arbejdsmiljø er et fælles ansvar

    byggeri ›Grundlæggende er det arbejdsgiverens ansvar, at arbejdsmiljøreglerne følges på en arbejdsplads, og en arbejdsgiver kan idømmes bøde, selv om medarbejderen har handlet i strid med den givne instruktion
  • - At møde kunst og kultur i hverdagen er godt og vigtigt for mennesket

    - At møde kunst og kultur i hverdagen er godt og vigtigt for mennesket

    byggeri ›Den nyåbnede Søhøjlandets Skole og Børnehus i Ry er det første færdige byggeprojekt i Skanderborg Kommune, hvor en fast procentdel af byggeudgifterne går til kunst. Målet er mere inspiration, læring og trivsel
  • Disse fem hold dyster om at udvikle Kløverparken & Quintus

    Disse fem hold dyster om at udvikle Kløverparken & Quintus

    byggeri ›By & Havn og områdets tre øvrige grundejere, Skanska, Raffinaderivej 10 og Kløvermarken, har udskrevet projektkonkurrencen, hvor fem prækvalificerede, tværfaglige teams skal konkurrere om at skabe den bedste struktur- og masterplan for bydelen
  • 120 millioner til bedre stationer over hele landet

    120 millioner til bedre stationer over hele landet

    byggeri ›Cirka 120 millioner kroner skal forbedre tilgængeligheden på stationerne i Hedehusene, Rødekro, Ejby, Padborg, Ikast, Jyderup, Herfølge og Mørkøv