Fremgangsrigt arkitektfirma styrker ledelsen og sin internationale profil Adepts ledelse (fra venstre): Simon Poulsen, Anders Lonka, Tanja Jaurnig, Camilla Klingenberg, Martin Krogh, Tatyana Eneva, Martin Laursen. Foto: Rasmus Hjortshøj.

Fremgangsrigt arkitektfirma styrker ledelsen og sin internationale profil

Den københavnske tegnestue Adept styrker sin internationale profil med udnævnelsen af to nye associerede partnere

Tegnestuens ca. 45 medarbejdere arbejder bredt med bæredygtig byudvikling og arkitektur.

Adept står bag en lang række større bygge- og planprojekter, herunder totalrådgivningen for et af Tysklands største træbyggerier og herhjemme den nye arkitektskole i Aarhus, der blev indviet i oktober.

De to nye associerede partnere er: Tanja Jaurnig og Tatyana Eneva som begge har været på tegnestuen i flere år.

Tanja Jaurnig forestår allerede nu den daglige ledelse af Adepts tegnestue i Hamborg. Tatyana Eneva har været konkurrenceleder hos Adept i mere end 10 år.

Som associerede partnere vil de to også fremadrettet bidrage til at udvikle tegnestuens profil med vægt på bæredygtighed og fællesskaber, fremgår det af pressemeddelelsen.

- For begges vedkommende er det et helt naturligt skridt som anerkendelse af deres store engagement i vores virksomhed og deres betydning for tegnestuens udvikling, forklarer administrerende direktør Camilla Klingenberg og tilføjer:

- Vores projekter vokser i størrelse og kompleksitet, med den nye arkitektskole i Aarhus som et godt eksempel. Vi forventer at vækste inden for denne type opgaver over de næste par år, og her er både Tanja og Tatyana med til at styrke vores organisation.

Adepts ledelse består nu af de tre stiftende partnere Martin Laursen, Anders Lonka og Martin Krogh, partner Simon Poulsen, associerede partnere Tanja Jaurnig og Tatyana Eneva, samt administrerende direktør Camilla Klingenberg.

-dg

28/10 2021
  • Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    arkitektur ›Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige
  • Jyske entreprenører fusionerer

    Jyske entreprenører fusionerer

    byggeri ›Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag
  • Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    byggeri ›I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting
  • Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    byggeri ›Byrådet i Aabenraa Kommune har afsat en anlægsbevilling på 137 mio. kr. til opførelse af en ny svømmehal, der skal sikre tidssvarende svømmefaciliteter ved Arena Aabenraa mange år frem
  • Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    byggeri ›I Rødby bor der 2000 mennesker, mens 3500 byggearbejdere er kommet til for at opføre Femern-forbindelsen. Det stiller krav til både lokale og midlertidige beboere i den lille by
  • Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • 3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    byggeri ›Alt for mange unge må nøjes med kortvarige uddannelsesaftaler. Hos murerfaget står det ekstra slemt til med 2/3 af samtlige indgåede aftaler. 3F efterlyser mere "pisk og gulerod"
  • Optimismen bobler i de små virksomheder

    Optimismen bobler i de små virksomheder

    byggeri ›SMV'ernes erhvervstillid er ifølge SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer steget til det højeste niveau i to år