Halvdelen af erhvervsskoleeleverne falder fra
En analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at der skal gøres en langt større indsats for at fastholde eleverne på erhvervsskolerne
Af Dan Bjerring
Christiansborg
I en tid., hvor der er mangel på faglært arbejdskraft, er det totalt uholdbart, at knap halvdelen af eleverne på erhvervsuddannelserne falder fra. Frafaldet er størst i løbet af grundforløbets anden del og i overgangen mellem grundforløbets anden del og hovedforløbet. Men det går den rigtige vej. Det er dog lidt opmuntrende, at frafaldsandelen er faldende.
De seneste år har færre afbrudt grundforløbets anden del, og den direkte overgang fra grundforløbets anden del til hovedforløb har været rekordhøj:
- Det høje frafald fra erhvervsuddannelserne er en barriere for, at flere får en erhvervsuddannelse. Antallet af faglærte kan derfor øges ved at mindske frafaldet. Det er nødvendigt, hvis vi skal undgå mangel på faglært arbejdskraft i fremtiden, konkluderer AE-Rådet.
Stigende antal uddannelsesaftaler
Samtidig peges der på, at alt for mange unge ikke får en uddannelse, og at mange af dem, der i dag står uden uddannelse, har forsøgt sig med en erhvervsuddannelse, men er faldet fra:
- Hvis flere skal have en uddannelse, er et lavere frafald på erhvervsuddannelserne nødvendigt. Det er derfor vigtigt at sikre mere fleksible rammer på erhvervsuddannelser, så det eksempelvis er muligt at uddanne sig på nedsat tid, ligesom unge med trivselsproblemer eller andre udfordringer har en enkelt adgang til at få specialpædagogisk støtte under hele uddannelsen. Virksomhederne har dog også et ansvar. Det er positivt, at frafaldet fra grundforløbets anden del er faldet i de seneste år – og det er blandt andet sket med stigningen i indgåede uddannelsesaftaler, konkluderer analysen.