Hjælper med at løse påbud fra AT
Arbejdstilsynet har autoriseret NIRAS som arbejdsmiljørådgiver, så bygge- og anlægssektoren nu bedre kan forebygge ulykker
NIRAS’ arbejdsmiljøkoordinatorer har mange tusinde timers rådgivning om arbejdsmiljø på bagen. Det har bragt virksomheden op i superligaen inden for arbejdsmiljø som autoriseret arbejdsmiljørådgiver.Autorisationen fra Arbejdstilsynet gælder for fire år og har stor værdi, da der er fokus på arbejdsmiljø inden for byggeri, som er et af NIRAS’ store forretningsområder.
- Byggeribranchen har en trist andenplads inden for dødsulykker, kun overgået af landbrug, skovbrug og fiskeri. Dertil kommer et stort antal nedslidningsskader, siger arbejdsmiljøkoordinator i NIRAS Liselotte Ramussen.
Rådgivning til alle brancher
NIRAS rådgiver dog alle brancher om arbejdsmiljø og er autoriseret inden for følgende områder. Det ergonomiske område, det biologiske område, det kemiske område og det fysiske område
Det betyder, at en virksomhed, der f.eks. har fået et rådgivningspåbud, kan bruge en arbejdsmiljøkonsulent fra NIRAS til at hjælpe sig med at løse det eller de arbejdsmiljøproblemer, som virksomheden har fået påbud om. Det kan eksempelvis være akustiske forhold, tunge løft eller at udarbejde en plan for sikkerhed og sundhed.
- Jeg eller en kollega besøger virksomheden, og i samarbejde med virksomhedens arbejdsmiljøorganisation udarbejder vi en løsning på det konkrete problem og ikke mindst, hvordan virksomheden forebygger lignende problematikker i fremtiden, siger Liselotte Rasmussen.
Et kvalitetsstempel
Autorisationen er et kvalitetsstempel, der tæller med i det samlede billede af NIRAS som en kompetent rådgiver.
- Vi kan nu imødekomme alle kundernes behov for rådgivning på arbejdsmiljøområdet. Det løfter NIRAS fra at have arbejdsmiljø som en biting til, at vi er eksperter, siger forretningschef for bygherrerådgivning i NIRAS, Anders Kirk Christoffersen.
-jhn